GenelSuriye Düşmanları

Suriye’deki silahlı terörist gruplar Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde örgütledi

Suriyeli siyasi muhalifleri Katar’da yeniden yapılandıran ABD, silahlı grupları da Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde örgütledi.

Suriyeli siyasi muhaliflerin birleştirilmesi için Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen muhalefet toplantısıyla eş zamanlı olarak Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da da Suriyeli silahlı grupları birleştirmek ve komuta kademesini yeniden şekillendirmek için toplantıların düzenlendiği öğrenildi.

Lübnan’da yayımlanan Sefir gazetesinin haberine göre Doha’daki görüşmelerle eş zamanlı olarak Riyad’da başlayan askeri toplantıya Askeri Konsey Başkanı Mustafa eş-Şeyh ve Özgür Suriye Ordusu komutanı Riyad Esad, katıldı.

Mustafa eş-Şeyh ve Riyad Esad’ın yanı sıra toplantıya, Humus, Halep, Hama, Şam ve Dera’da silahlı mücadele veren askeri oluşumların üst düzey komutanları da katıldı.

Toplantıda ayrıca başta Amerika olmak üzer İngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan, Katar, BAE ve Türkiyeli subaylar da hazır bulundu.

Fransız bir diplomat, Suriye’deki muhalif askeri oluşumların, Suriye’deki en küçük yerleşim birimindeki silahlı gruplardan en üst komuta kademesine kadar yeniden organize edileceğini söyledi.

Fransa’daki Amerikalı diplomatlar, Suriyeli muhaliflere “Yakın bir zamanda Suriye ordusunun kuzeyindeki bölgelerden nihai olarak çıkacağına dair istihbari bilgiler aldık” dediğini aktaran Sefir, bundan ötürü Amerika’nın Suriye’nin kontrol altında tutulmasını sağlayacak bir askeri örgütlenme için acele ettiğini yazdı.

Haberde buna ilave olarak Amerika’nın, henüz Suriye Ulusal Koalisyonu’nun denetiminde olacak olan yeni askeri örgütlenmeyi silahlandırma kararını almadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı