Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’deki son saldırı 2 teröristin kullandıkları bomba yüklü iki araçla gerçekleştirildi

Suriye’de askeri yetkili bir kaynak; Şam’daki Genel Kurmaylık Binasını hedef alan terör saldırılarına ilişkin ön soruşturma ve incelemelerin, intiharcı 2 teröristin kullandıkları bomba yüklü iki araçla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Kaynak, dış taraflara bağlı terör çetelerinin bu iki patlamayla yeni bir terör eylemi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Patlamaların biri bina suru dışında diğerinin de içinde meydana geldiğini ifade eden kaynak; patlamalar sonucunda maddi hasarın meydana geldiğini ve binanın bir bölümünde yangın çıktığını söyledi.

Askeri yetkili kaynak; terör patlamalarında bina korumalarından yara alan 4 elemanın şehit düştüklerini belirtirken, ayrıca patlama sırasında olay yerine yakın olan sivil vatandaşlar ve bina korumalarından 14 kişinin yaralandıklarını ifade etti.

Askeri kaynak, iki patlamanın, bazı terör unsurlarının binanın etrafında ve çevredeki caddelerde sivil vatandaşları paniğe düşürmek amacıyla gelişigüzel ateş açmalarıyla eş zamanlı gerçekleştiğini belirterek güvenlik birimlerinin hemen müdahale ederek bölgede bulunan teröristleri kovuşturduğunu söyledi.

Askeri Yetkili Kaynak, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığının bu terör eylemini Suriye’ye karşı savaşı yönetenlerin iflası olarak gördüğünü ifade ederek Genel Kurmay Balkanlığındaki tüm askeri komutanların ve subayların iyi durumda olduklarını, hiç birinin zarar görmediğini ve olağan günlük çalışmalarını sürdürdüklerini belirttiğini kaydetti.

Yetkili Kaynak, bu çirkin saldırının silahlı kuvvetler mensuplarının terörle mücadeleyi sürdürme, vatan ve vatandaşların güvenliğine zarar vermeye çalışanları ezme azim ve kararlılığını arttıracağına vurgu yaptı.

Diğer yandan Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi, tüm komutanların ve gazetecilerin iyi durumda olduğunu belirtti.

Suriye televizyonuyla yaptığı telefon görüşmesinde Bakan Zoubi, “Askeri Komuta, Genel Kurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığındaki Komutanlarımız iyi durumda. Bazı tarafların web siteleri ya da uydu televizyonlarında yayınladıkları söylentiler doğru değil” dedi.

Bakan Zoubi, Radyo ve Televizyon Kurumu çalışanlarının tümünün iyi durumda olduğunu, çalışmaların her zaman olduğu gibi devam ettiğini söyleyerek silahlı kuvvetlerimiz ve güvenlik birimlerimizin bölge çevresindeki silahlı terör gruplarını kovuşturduklarını dile getirdi.

Bakan, “halkımızı ve Suriye’yi seven ve inanan herkese her şeyin doğal ve olağan olduğu, bazılarının yaydığı söylenti ve abartılı haberlerin doğru olmadığı konusunda temin ediyoruz” diyerek terör patlamasının önemli bir mekânın yakınında gerçekleştiğini, fakat bu eylemle hedeflerine ulaşamadıklarını dile getirdi.

Suriye’ye yönelik düşman projenin araçları, şahısları, hedefleri ve yöntemleri bulunan entegre bir proje olduğunu söyleyerek bu tür saldırıların beklendiğini, Suriye’nin bir savaşla karşı karşıya olduğunu ve savaşın koşulları ve verileriyle birlikte kayıp ve şehitleri olduğunu ifade etti.

Zoubi, Suriye’nin siyasi anlamda bir savaş yürütmediğini, bu şekilde olsaydı Suriye’nin buna da gücünün yeteceğini bildirerek Suriye’nin saldırı niteliğinde bir savaşla karşı karşıya olduğunu, bu nedenle Suriye’ye inanan halkı ve silahlı kuvvetleri önündeki tek seçeneğin bu savaşı yürütmek ve ülkeyi savunmak olduğuna vurgu yaptı.

Enformasyon Bakanı, morallerin yüksek, silahlı kuvvetlerimizin cesur ve kahraman olduğunu, bu saldırıların başarısızlığa uğrayacağını belirterek “hepimiz bu saldırılarının dış güçleri ve içteki araçlarına karşı koymaya hazırız. Siyasi tutumlarımıza bağlı kalacağız. Diyalog gerçekleşmeli ve Suriyeli olmalıdır” dedi.

Dışarıdan komplo kuran Suriye’nin düşmanlarıyla diyaloga girilmeyeceğine dikkat çeken Zoubi, Suriye’ye yönelik komployla işbirliği yapanlarla da uluslar arası konferanslar düzenlenmeyeceğini, vatanın çıkarını düşünenlerin masaya oturması gerektiğini söyledi.

Diğer yandan Enformasyon Bakanlığı, Şam’da Genel Kurmay Başkanlığı yakınlarında meydan gelen iki patlamada Savunma Bakanı ya da Komutanlardan herhangi birinin yaralandığına dair söylentilerin asılsız olduğunu açıkladı.

Bakanlık, bazı düşman web siteleri ve uydu televizyonlarının Savunma Bakanı ve bazı komutanlarının yaralandığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını bildirerek bu tür haberlerin teröristler ve onların adına konuşan medya platformlarının iflasına işaret ettiğini vurguladı.

Enformasyon Bakanlığı, hiçbir devlet kurumu ya da Bakanlar kurulunun terör saldırısına uğramadığını, web siteleri ve uydu kanallarının yayınladığı asılsız haberlerin Suriye halkına açılan çaresiz ve sefil psikolojik savaş kapsamında geldiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu