Genel

Suriyedeki terör örgütleri arasındaki savaş giderek büyüyor

Nusra’dan Halep ve İdlib kırsalındaki saldırılarını durdurmasını isteyen Ahrar Şam örgütü, Nusra’nın muhalif grupları ortadan kaldırmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Suriyeli muhaliflere ait Enabbaladi sitesinin haberine göre Ahrrar Şam’ın Ebu Ammar lakaplı komutanı Ali Ömer, Suriye’nin kuzeyindeki silahlı grupların iç savaşına son vermek için bir plan hazırladıklarını belirterek Şam’ın Fethi Cephesi (Nusra) dışındaki tüm grupların bu planı kabul ettiğini söyledi.

Ahrar Şam komutanı Ebu Ammar, Nusra Cephesi’nin Suriye’nin kuzeyindeki silahlı gruplara yönelik saldırılarını durdurmak için seferberlik ilan etti.

Ahrar Şam’ın güç kullanarak da olsa her ne pahasına olursa olsun Nusra’nın saldırılarını durduracağını belirten Ebu Ammar, Nusra’nın diğer silahlı grupları hainlikle suçlayarak ortadan kaldırmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Terörist gruplar listesinden çıkmak için el-Kaide ile ilgisi olmadığını belirterek ismini Şam’ın Fethi Cephesi şeklinde değiştiren Nusra Cephesi, geçtiğimiz hafta Halep’in düşmesinden sorumlu tuttuğu eski müttefiklerine karşı Halep ve İdlib çevresinde saldırılar başlatmıştı.

Ahrar Şam dün bir bildiri yayımlayarak diğer kendisine ve diğer silahlı gruplara saldırı başlatan Nusra Cephesi’ni “Rejimin lehine Suriye devrimini bitirme projesini” uygulamaya çalışmakla suçladı.

Ahrar Şam, yayımladığı bildiride Nusra’nın diğer silahlı gruplara yönelik saldırısının şer’î bir delile dayanmadığını belirtmiş ve Nusra ile diğer silahlı grupları son çatışmalarla ilgili hakemlik yapacak bir şer’î kurul oluşturulmasını kabul etmeye çağırmıştı.

Diğer silahlı gruplar tarafından kabul edilen bu öneriyi reddeden Nusra Cephesi, dün Mücahitler Ordusu ve Şamlılar Cephesi adlı grupların İdlib ve Halep kırsalındaki bazı karargahlarını ele geçirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı