Genel

Suriye’deki terör patlamalarına uluslararası düzeyde kınamalar yağıyor

Şam’ın güney çevre yolu üzerinde Kazzaz yol ayırımı yakınlarında meydana gelen terör patlamalarına uluslararası düzeyde kınamalar yağıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov terör patlamalarını kınarken; bir kısım dış tarafların Suriye’de durumları provoke etmeye ve alevlendirmeye çalıştıklarını belirtti.

Çinli mevkidaşı Yang Jiechi ile Pekin’de düzenlediği ortak basın toplantısında Lavrov; Rusya ve Çin’in Suriye’deki durumlara ilişkin tutumlarının sabit ve değişmez olduğunun altını çizdi.

Moskova’nın herhangi bir şekilde Suriye’ye askeri müdahaleyi kesin ve mutlak bir şekilde reddettiğine vurgu yapan Lavrov; Uluslararası Güvenlik Konseyinin bu tür bir müdahaleye izin vermeyeceğini belirtti.

Lavrov; Annan planının başarılı olması ve şiddetin sona ermesi için çabalar harcadıklarına işaret ederken; “fakat ne yazık ki Suriye’de muhalif gruplara büyük etkileri olan bir kısım ülkeler, Suriye’de şiddeti körüklemeye ve alevlendirmeye çalışıyorlar. Bu ülkeler silahlı grupları destekleme ve provoke etmekle, sonuçta dış müdahalenin kaçınılmaz olmasını amaçlamaktalar..” şeklinde konuştu.

Çin Dışişleri bakanı Yang da; ülkesinin baştan beri ve her zaman askeri müdahaleye karşı olduğunu belirterek, tüm tarafları Annan planını kabul etmeye ve uygulamaya davet etti.

Diğer yandan İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Alaeddin Brojerdi terör patlamalarını keskin bir dille kınadı.

Borejerdi; bir kısım dış tarafların Suriye’de durumların olumlu gelişmesinden rahatsız olduklarına işaret ederek bu tarafların terör eylemlerine başvurduklarını söyledi.

Rusya’nın Lübnan büyükelçisi Alexander Zasipkin; bu sabah Şam’ı hedef alan onlarca kişinin şehit düşmesine ve onlarcasının yaralanmasına neden olan terör saldırılarını şiddetle kınadı.

El-Manar televizyonuna bir demeç veren Zasipkin; dış güçler, silahlı terör grupları ve onları destekleyen herkesin, güvenlik ve istikrarı sarsarak Annan planının uygulanmasını önlemek amacıyla böylesi vahşi yöntemlere başvurduklarını ifade etti.

Rusya’nın Suriye’ye yönelik her türlü dış müdahaleyi reddettiğini yineleyen Zasipkin; Güvenlik konseyinde bu tür terör saldırılarına karşı daha fazla çaba harcamak gerektiğini beyan etti.

Suriye’ye silah kaçırılması konusuna ilişkin olarak da Zasipkin; Lübnan’dan ya da başka bir yerden olsun Suriye’ye silah kaçırılmasının güvenlik ve istikrarın barışçıl bir yöntemle sağlanması çabalarını baltalamayı amaçladığını kaydetti.

İran’ın Lübnan’daki Büyükelçisi Gazanfer Rüknabadi; Şam’ı kana bulayan terör saldırılarını kınayarak Suriye halkı ve yönetiminin, bütün zorluk ve engelleri aşarak güvenlik ve istikrara doğru her adım attığında halka karşı uygulanan terör saldırılarına maruz kaldığını ifade etti.

ABD’nin hala Suriye halkına karşı teröristleri ve silahlı terör eylemlerini desteklediğine dikkat çeken Rüknabadi; ABD ve müttefiklerinin Suriye’de güvenlik ve istikrarı sağlayacak bütün planların başarısız olması için çaba harcadığını belirti.

Kendi tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun; Şam’ı hedef alan iki terör saldırısını keskin bir dille kınadığını belirterek, tüm tarafları şiddet ve terör patlamalarından uzak durmaya çağırdı.

Diğer yandan Uluslararası Güvenlik Konseyi yayınladığı bildiride Şam’da meydana gelen terör patlamalarını kınadı.

Lübnan Başbakanı Necip Necip; iki terör patlamasını keskin bir dille kınadığını belirterek, çok sayıda kurbanın gitmesinden duyduğu esefi dile getirdi.

Mikati yaptığı açıklamada; hiç bir zaman uygun bir çözüm olmayan şiddete başvurmayı kınadığını ifade ederek, Suriye ve halkını koruması için Allah’a dua etti.

İspanya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı kınama bildirisinde; iki terör patlamasında şehit düşenlerin ailelerine taziye, yaralılara da acil şifalar temennilerinde bulundu.

ABD Beyaz Sarayı Resmi Sözcüsü Jay Carney; terör eylemlerini kınayarak, anlaşmazlıkları sona erdirme gereğini yansıttıklarına işaret etti.

Carney; ayırt etmeksizin sivilleri de hedef alan bu gibi eylemleri aklamanın hiç bir mantığı bulunmadığına ifade ederek, bunun zaman geçmeden çözüm gereğini dayattığını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı