GenelSuriye Düşmanları

Suriye’deki terör saldırılarında İspanyol asıllı paralı askerler bulunuyor

Suriye resmî haber ajansı SANA tarafından geçilen haberde Suriye’deki terör saldırılarında yer alan İspanyol asıllı paralı askerlerin bulunduğu ve ölü ele geçirildikleri belirtiliyor. Haber İspanyol El Paisve El Mundo gazetelerine atıfta bulunuyor.

İki gazetede de yeralan habere göre Ceuta doğumlu 32 yaşındaki taksi şoförü olarak çalışan İspanyol vatandaşı Rachid Hussain Mohamed veya Rachid Wahbi isimli kişi Suriye’de öldü.

El Mundo haberine göre bu kişinin hangi şartlarda öldüğü bilinmezken, bu kişiyle beraber iki kişinin daha Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiği belirtiliyor. Müslüman Kardeşler(!) üyesi olan Ceuta’lı Mustafa Mohamed Abselam, kod adı “Tafo” ve Mustafa Mohamed Layachi, kod adı “Piti”, Suriye’ye geçen diğer İspanyol paralı askerler.

El Pais ise haberinde yetkililerin bu kişilerin örgütlenme, yolculuk ve izledikleri güzergâha dair soruşturma yürüttüğünü belirtiyor. Özellikle genç Faslılar arasında yoğun bir şekilde cihat çağrısı yapıldığı alınan haberler arasında.

Paralı askerlerin Türkiye’nin Suriye sınırına çok rahatça ulaştıklarına dikkat çekilen haberlerde, Özgür Suriye Ordusu adlı milis kuvvetin Türkiye’de geniş hareket serbestisine sahip olduğu vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı