Genel

Suriye’deki teröristler hıristiyanların oturduğu iki kasabayı ele geçirme tehdidinde bulundu

Hama’daki silahlı militanlar, Hıristiyanların oturduğu iki kasabayı ele geçirme tehdidinde bulundu.

Suriye İnsan Hakları Örgütü Mirsad’ın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre el-Ensar Tugayı sözcüsü Raşid Ebu Fida, Hıristiyanlardan yaşadıkları bölgelerdeki Suriye askerlerini çıkarmalarını aksi takdirde Sakilbiye ve Maharde’ye gireceklerini ilan etti.

AFP’ye konuşan Mirsad Müdürü Rami Abdurrahman, bu iki şehirde binlerce kişinin yaşadığını belirtirken Maharde’deki bazı kişilerin bir süre önce Tartus’a taşındıklarını söyledi.

Muhalif silahlı grupların Pazar gününden itibaren Suriye Ordusu’na yönelik saldırılarını artırdığını kaydeden Abdurrahman, Hama’nın kuzeyindeki Suriyelilerin çatışmadan ötürü evlerini terk ettiğini açıkladı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ebul Fida, son günlerde ordu güçlerine yönelik saldırılardan ötürü Suriye askerlerinin Sakilbiye ve Maharde’ye çekildiklerini, buradan çevre bölgelere hafif ve ağır silahlarla saldırdıklarını kaydetti.

ÖSO’nun Hama’daki Hristiyanları tehdit ettiği saatlerde Şam’da yaptığı konuşmasında Rum Ortodoks Patriği John X Yazigi, Suriyeli tarafları şiddete son vererek diyaloga başlamaları çağrısında bulundu.

Yazigi, şartlar ne kadar zor olursa olsun Suriye’de yaşamaya devam edeceklerini ifade etti.

Yazigi “Bizim başımıza gelenler başkalarının da başına geliyor. Başkalarının başına gelenler bizim de başımıza geliyor. Biz, tüm Müslümanlar ve Hıristiyanlar olarak omuz omuzayız, zorluklara tahammül ediyor ve beraberce karşı koyuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı