Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’deki teröristlerden birisi bomba koyduğunu itiraf etti

Terör, bozgunculuk ve sabotaj kollarından biri olan Muhammed Habbal; başkent Şam’ın bir caddesinde park halinde duran bir arabanın altına bomba koyduğunu itiraf etti.

Berber olarak çalışan 1981 doğumlu terörist Habbal’ın koyduğu bomba; yüce Allah’ın dirayeti ve iç güvenlik güçlerinin dikkati neticesinde etkisiz hale getirilerek kendisi tutuklandı.

Suriye Televizyonunda yayınlanan itiraflarında terörist Habbal; Mübarek Ramazan ayı öncesinde Ebu el-Hayr adında sözde yoksul bir kişiyle tanıştığını ve kendisinden maddi yardım istediğini ifade ederek, mübarek ay münasebetiyle ona maddi yardım topladıklarını söyledi.

Daha sonra Ebu el-Hayr adlı kişinin Ebu Ahmet adında bir ortağı bulunduğunu ve el yapımı bomba üretiminde uzman olduğunu söylediğini ifade eden Habbal; bu kişinin arabaların altına bomba koyma ve insanları öldürmede kendisini ikna etmeye çalıştığını ifade etti.

Habbal bir süre sonra Ebu el-Hayr’ın Ebu Ahmet adlı kişinin vefat ettiğini bildirdiğini ve kendisinden çarşıdan temine etmesi için iki liste verdiğini açıklayarak; kendisinden istenilen listedeki malzemeleri temin etmeyi kabul etmediğini ekledi.

Yine bir süre sonra Ebu el-Hayr’ın elinde el yapımı bir bombayla kendisine geldiğini ve bu bombayı bir yere yerleştirmek için uzun bir ikna sohbetinden sonra başaramayınca bombayı alıp götürdüğünü söyledi.

Habbal; Ebu el-Hayr adlı kişinin ertesi gün kendisini telefonla aradığını ve evine gelerek motosiklet üzerinde kendisini Nahr Ayşe Semtine götürdüğünü, bombayı da orada bulunan bir arabanın altına koymasını istediğini söyledi. Ebu el-Hayr’ın semt ahalisinden olması nedeniyle kendisi koyması halinde tanınacağını bildirdiğini söyleyen Habbal; yapması gereken tek şeyin bu bombayı arabanın altına koymak olduğunu ve 500 metre sonra sokağın sonunda kendisiyle buluşacağını söylediğini itiraf etti.

Bombayı özel bir yapıştırıcı bantla arabanın tabanına yerleştirdiğini itiraf eden Habbal; ardından Ebu el-Hayr’a giderek, işi bitirdiğini ve gitmek istediğini söylediğini açıkladı. Habbal; fakat Ebu el-Hayr’ın, “artık bu iş senin elinde değil, bombayı sen koydun ve şimdi ya kendini ya da çocuklarından birini kaybedersin.. bunun olmaması için oturacak ve arabanın önünden geçmesini bekleyip bombanın patlaması için bu cihaza basacaksın..” diyerek tehdit ettiğini söyledi.

Bunun üzerine Ebu el-Hayr ile bir süre tartıştıklarını ifade eden Habbal; Ebu el-Hayr’ın bölgede bulunan bir arkadaşını aradığını, kısa bir süre sonra arkadaşının bir arabayla geldiğini ve onunla camiye gitmek için yola çıktıklarını söyledi. Yolda giderken arabanın arızalandığını söyleyen Habbal; civardan geçen bir güvenlik devriyesinin kendilerinden şüphelendiğini ve kimliklerini aldığını ifade etti.

Habbal; güvenlik devriyesinin bombayı patlatmak için havzalarında bulunan cihazı gördüğüne kaydederek, bunun üzerine ikisinin tutuklandıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı