GenelSuriye Düşmanları

Suriye’deki teröristlere yardım eden Katarlı işadamının ismi açıklandı

Fransız Le Figaro gazetesinin Suriye’deki silahlı gruplara “insani yardım” adı altında mali destekte bulunan Katarlı bir işadamının ismini açıkladı.

El Alem televizyonunun haberine göre Fransız Le Figaro gazetesi, Katarlı Abdurrahman en-Nuaymi adlı bir işadamının savaş için Suriye’ye militan sevk eden silahlı gruplara insani yardım adı altında maddi yardımda bulunduğunu açıkladı.

Lübnan’ın Trablus kentinden Suriye’ye nasıl silah ve militan gönderildiğine ilişkin bir habere yer veren gazete, Fransız vatandaşı olan beş militanın Beyrut havaalanından Lübnan’ın kuzeyine geçerken Lübnan istihbaratı tarafından teşhis edildiğini ve tutuklanan şahısların Fransız konsolosluğuna teslim edildiğini bildirdi.

Suriye ordusunun bir süre önce de dışarıdan gelen bazı militanları ölü olarak ele geçirdiğini belirten gazete, Suriye ordusu tarafından Humus’un Baba Amr bölgesinde öldürülen militanlardan üçünün Tunuslu, Mısırlı ve Ürdünlü, diğer üçünün ise Fransız, Belçikalı ve İngiliz olduğunu yazdı.

Le Figaro, Suriye güvenlik güçlerine karşı savaşan yabancı militanlar içerisinde sayıca en fazla olanın Katar tarafından desteklenen kişiler olduğunu belirterek bunlarla birlikte olan Lübnanlı, Suudi Arabistanlı, Kuveytli, Pakistanlı ve Cezayirlinin de Türkiye sınırındaki bir köyde bulunduğunu bildirdi.

Iraklı bir grup militanın sınırdan sızma girişiminin Suriyeli aşiretler tarafından önlendiğini de belirten Le Figaro, Katarlı Abdurrahman en-Nuaymi adlı bir işadamının Lübnan’ın Trablus kentinde bulunan silahlı gruplara insani yardım adı altında maddi destekte bulunduğunu açıkladı.

Le Figaro Trablus’taki görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde intihar saldırılarında bulunan militanların ailelerine büyük miktarlarda paralar verildiğini, Suriye’ye savaşmak için giden her selefi militana da ayda 200 dolar ödendiğini yazdı.

Le Figaro, haberinde Lübnan’ın kuzeyinden Irak’ın el-Enbar iline kadar uzanan bir hatta bir terör ekseninin oluşmakta olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı