GenelSuriye Düşmanları

Suriye’den kaçanlara Türkiye’de ihtiyaçları için kredi kartı dağıtıldı

Kilis’teki mülteci kampına giren Russia Today muhabiri, Suriyeli mültecilere devlet tarafından gündelik harcamalarında kullanmaları için kredi kartı dağıtıldığını yazdı. Russia Today’in iddiasına göre her bir kredi kartına aylık 300-400 dolar yükleniyor.

Kilis’te Suriyeli mültecilerin yaşadığı konteyner kente giren Russia Today muhabiri Nadejda Kevorkova, haberinde çarpıcı iddialara yer verdi. Türkiye’de resmi olarak “mültecilerin” değil, “konuklar”ın bulunduğunu vurgulayan Kevorkova, “Gayet iyi ağırlanan ve Türkiye’nin misafirperverliğinden yararlanan Suriyeli ‘konuklar’, Batı medyasının ‘şeytani Esad rejimi kendi halkını korkutarak kaçırıyor’ anlatısıyla çelişecek şekilde, evlerine dönüyorlar” diyor.

Angelina Jolie’nin Türkiye’deki kampları ziyaret ettiği medya şovundan bu yana Kilis’teki kampa girmesine izin verilen ilk yabancı gazeteci olduğunu söyleyen Kevorkova, kampı yöneten insani görev gücünün genel koordinatörü Suphi Atan’a dayanarak kampta 9627 kişinin konakladığını belirtti. Kamptaki bütün işlerin görevli personel tarafından yapıldığını belirten Russia Today muhabiri, kamp sakinlerine her gün üç öğün yemek verildiğini, her konteynerda tuvalet, su ve klima bulunduğunu aktardı. Kevorkova Kilis’teki kampta bir okulun, caminin ve süpermarketin de mevcut olduğunu yazdı.

Kevorkova’nın kampla ilgili aktarımlarında yer alan çarpıcı bir iddia ise mültecilere Türkiye devleti tarafından günlük alışverişlerinde kullanılmak üzere kredi kartı dağıtıldığı yönünde. Russia Today muhabiri, kredi kartlarına Türk devleti tarafından her ay 300-400 dolar yüklendiğini, bu amaçla tüm mülteci kamplarında bugüne kadar toplam 163 milyon dolar harcandığını öne sürdü. Kevorkova, kamplara ayrıca İHH tarafından gıda yardımı yapıldığını da belirtti.

Russia Today’in yeniden gündeme getirdiği bu iddia, kampları ziyaret eden Tayfun Talipoğlu tarafından da dile getirilmişti.

Kevorkova, “Türkiye’nin insani söylemine göre ülkede hiç Suriyeli mültecinin bulunmaması gibi, Türk hastanelerinde de hiç yaralı Suriyeli bulunmuyor; onlara ‘İHH misafirhanelerinde kendilerini toparlayan ziyaretçiler’ deniliyor” diyor. Kilis kampının genel koordinatörü Suphi Altan’ın aktarımına göre geçtiğimiz yıl boyunca 500 Suriyeli, Türkiye’de ameliyat edilmiş.

Ağırlananlar kimler?
Kampta kalanlarla yaptığı röportajlara da haberinde yer veren Kevorkova, kampta kalan ve kendisini Ebu Amin adıyla tanıtan bir “takım lideri”nin sözlerini aktarıyor. 29 yaşındaki mühendis Ebu Amin annesinin de Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğunu belirtiyor. Üç ay boyunca 240 kişilik bir muhalif silahlı birliğin liderliğini yaptığını söylüyor.

On beş adamının çatışmalarda öldüğünü belirten Amin, Russia Today muhabirine Suriye muhalefetini anlatırken şunları söylüyor:

“Ben NATO müdahalesinden yanayım, ama kimsenin bize yardıma gelmeyeceğini, dolayısıyla ölene kadar savaşmak zorunda kalacağımızı düşünüyorum. Bütün dünya bize karşı. Amerika’nın İran’ı bombalamasını diliyorum; Amerika, Avrupa ve Müslümanların Doğu’ya karşı ittifak yapmasını ve onu yenmesini diliyorum. Bununla ilgili bir hadis var. Şiiler Müslüman falan değil, onlar kafir; onlar Yahudi Talmudcular. Şiiler bize Masonlardan ve Siyonistlerden daha fazla zarar verdi. İbn-i Taymiyye’nin Şiiler hakkında yazdıklarına bakın! Amerikalılar Şiilerden daha iyi, Hıristiyanlar da onlardan daha iyi.”

Takım lideri Amin, muhalefetin İsrail tarafından desteklendiği iddialarını reddederek, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İsrail yine de Esad’dan iyidir. Biz Suriyeliler, Filistinlilerden bile daha fazla işgal altındayız. Filistinliler açık bir işgal altında yaşıyor, bizimki ise ideolojik. Suriye’de bir hayatımız yok, sadece varoluşumuz var. Eğer kendimizi Esad’dan kurtarabilirsek Golan Tepeleri’ni ve Kudüs’ü bir gün içinde özgürleştiririz.”

“Artık Hamas’a Suriye’de yer yok diyorlar. Bu hiç sorun değil, Hamas kendine yeni bir yer bulur.”

Kendisini Ebu Amin ismiyle tanıtan bu Suriyeli muhalif, Türkiye’deki iktidarın cömert yardımlarından istifade eden Suriyeli misafirlerden(!) yalnızca bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı