Genel

Suriye’den Suud ve Katar’a şiddetli siber saldırı…

Suriye Ordusuna bağlı olarak kurulan “bilişim birimi”nin Suudi Arabistan’ın savunma bakanlığının internet sitelerini ele geçirdiği belirtildi

Suriye Ordusuna bağlı olarak kurulan -bilişim birimi- tarafından gerçekleştirilen eylemde Suud, Katar ve Arap Birliği üyesi ülkelerin gizli bilgilerinin ele geçirildiği iddia ediliyor.

Arap ve Batı medyası tarafından Suriye yönetimine ve Suriye halkına karşı yürütülen kara propagandanın önünü almak için geliştirilen stratejinin bir gereği olarak bu adımı attıklarını belirten “Suriye Elektronik Ordusu”, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bütün internet sitelerinin ve bu sitelerin altyapısındaki gizli bilgilerin kendileri tarafından ele geçirildiğini ileri sürdü.

Bilgi sızdırma operasyonunun Suriye’yi harap etmek isteyen ülkelere yönelik gerçekleştiğini belirten eylemciler, eylemin en çok ses getiren tarafının Suudi Arabistan’ın Savunma Bakanlığına Bağlı sitelerin ele geçirilmesi olduğunu belirterek hedeflerinde yalnızca Suudi Arabistan olmadığının da altını çizdiler.

Gerçekleştirdikleri operasyonla Arap Birliği Devletlerinin elektronik posta yazışmalarını da ele geçirdiklerini öne süren grup, daha önceleri dünyaca ünlü “Anonymous’a” ait bir paylaşım sitesini ele geçirmiş ve bu grup üyelerine ait 700 elektronik posta adresini deşifre etmişlerdi.

Bu arada “Anonymous’un” 1 Aralık 2012 tarihinden itibaren Suriye’ye siber savaş ilan ettiği biliniyor.

Kısa adı “SEO” olan “Suriye Elektronik Ordusu” ele geçirdikleri Suud Siteleri ile ilgili yaptıkları açıklamada şöyle dediler:

“SAVAŞ MI İSTİYORSUNUZ?”

SURİYE ELEKTRONİK ORDUSU ARABİSTAN SAVUNMASININ BİLGİ SİSTEMİNİ ELE GEÇİRDİ

Suriye Elektronik Ordusu, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığına ait internet sitelerine yönelik geniş çaplı bir siber saldırı gerçekleştirmiş bulunuyor.

SEO, bu saldırıyla birlikte Arabistan Savunma Bakanlığı’nın internet sunucusunda yer alan bütün güvenlik duvarlarını ve şifreleme sistemlerini aşarak Arabistan Savunma Bakanlığı’nın gizli stratejilerini, gizli anlaşma kayıtlarını, dış ilişkilerde kurdukları bağlantıların bilgilerini ele geçirmiştir.

Artık Suriye elektronik istihbarat biriminin bilgisi dışında kalan hiçbir sır kalmamıştır. Her bir bilgi, dosya dosya kayıt altındadır. “Elektronik Ordu” son olarak Suud Savunma Bakanlığı’nın ana kumanda bilgisayar belleğine “Suriye halkından Vahhabi yöneticilere” başlığıyla şöyle bir mesaj bırakarak sistemden ayrılmıştır:

“Suriye Elektronik Ordusu Arap Suriye halkının destekçisidir. Batılı ve Arap medya kuruluşlarının Suriye hakkında kurguladığı yalanlarla dolu haberler karşısında bilgi ve enformasyon teknolojileri alanında Suriye halkının daimi destekçisidir.”

Suriye Elektronik Ordusu tarafından ele geçirildiği iddia edilen Suud Savunma Bakanlığı’na bağlı sitelerin listesi ise şu şekilde:

Suud Savunma Bakanlığı: http://moda.gov.sa

Suudi Arabistan Savunma Endüstrisi Kuruluşu(eski site): mic.gov.sa

Suudi Silahlı Kuvvetler Birliği: afca.gov.sa

Suud Hükümetine Ait Resmi bir Site: csc.edu.sa

Suud Genel Kurmay Başkanlığı: gdmw.gov.sa

Askeri Araştırmalar Genel Müdürlüğü: gdms.gov.sa

Suud Hükümetine Ait Resmi bir Site: psmpq.org.sa

Suud Hükümetine Ait Resmi bir Site: safous.gov.sa

(Bu sitelere erişimin bizzat SEO tarafından engellendiği iddia ediliyor)

Suriye ile İlgili Belgeleri Yayınlayacaklar

Geçtiğimiz günlerde Katar’a yönelik olarak da bir siber saldırı operasyonu yaptıklarını belirten SEO, Katar Dışişleri Bakanlığı’nın, Katar Parlamentosu’nun, Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ve Katar Emiri’nin Eşi Mozza Binti Nasır’ın resmi ofisinin internet sitelerinden sızdırılan gizli belgelerin Suriye ile ilgili olan kısımlarının dünya kamuoyu ile paylaşılacağını söylediler.

Belgelerin bazı bölümlerinin televizyon aracılığı ile bir dizi program halinde yayınlanacağını aktardılar.

Suriye’deki kriz ortamının dış güçler eliyle gerçekleştiğine dair kanıtların teker teker yayınlanacağını belirten Suriye Elektronik Ordusu, Suriye’deki durumu Suriye’ye yönelik dış güçler tarafından sürdürülen barbar bir saldırı olarak niteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı