Genel

Suriye’den Ürdün’e kaçan Filistinliler kovulmaktan korkuyor

Avrasya İnsan Hakları Merkezi, Ürdün yönetiminden Suriye’deki çatışmalardan kaçarak Ürdün’e sığınan Filistinli mültecilere uluslararası hukuka ve anlaşmalara uygun davranmasını, Suriyeli mültecilere verdiği hakları onlara da vermesini istedi.

Suriye’den kaçıp Ürdün’e sığınan bazı Filistinli mültecilerle görüştüklerini bildiren Avrasya Merkezi, “Mülteciler çok zor şartlarda yaşadıklarını ve her an Filistinli olduklarının anlaşılarak ülke dışına kovulmaktan korktuklarını söylediler” dedi.

Suriye’den kaçıp Ürdün’e sığınan Filistinli mülteci sayısının on bir bin olarak tahmin edildiğini kaydeden Avrasya Merkezi, Filistinli mültecilerden çoğunun kentlerde ve Ez-Zateri Kampı’nda yaşadığını ve Filistinli olduğunun anlaşılmaması için Suriyeli mülteciler gibi davrandığını söyledi.

Ürdün yönetiminin Suriyeli mültecilere birtakım ayrıcalıklar tanıdığını ve çocuklarının devlet okullarında okumasına izin verdiğini bildiren Avrasya Merkezi, Suriye’den gelen Filistinli mültecilere ise hiçbir gerekçe olmadığı halde daha katı davranıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı