Genel

Suriye’den Washington’a ateşkes eleştirisi

Suriye dışişleri bakanlığı, Suriye’de ateşkesin çiğnenmesiyle ilgili Washington yönetiminin açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığını bildirdi.

Suriya el’an internet sitesinin bildirdiğine göre Suriye dışişleri bakanlığı sözcüsü Cihad Makdissi, Amerikalı meslektaşı Nulan Victoria’nın Suriye’de her iki tarafın da ateşkesi ihlal ettiği yolundaki açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığını ve Washington’un kendi siyasi tutumu ve taraf tutması bakımından bu gibi insafsız açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Makdissi, Suriye hükümetinin, silahlı kuvvetler genel kurmay başkanlığı bildirisinde de belirtildiği üzere tamamen ateş kese bağlı kaldığını, ancak daha ilk başından beri ateşkesi kabul etmeyen silahlı grupların ateşkesi ihlal ettiklerini söyledi.

Sözcü, konuyla ilgili BM teşkilatı Güvenlik konseyine mektupların gönderildiğini ve isyancılar tarafından ateşkesin çiğnendiğini bildirildiğini aktardı.

Cuma günü ateşkesin ilan edilmesinin birinci gününde daha ilk saatlerden itibaren sözde özgür Suriye ordusu adındaki terör örgütü tarafından ateş kes ihlal edilmişti.

Suriye hükümeti, BM Özel temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin ateşkes planını kabul etmiş ve uyacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu