Suriye Dostları

Suriyeli aşiretler: Yabancılarla işbirliği ve dış ajandalar kabul edilemez

12. Suriye ve Arap Kabileler – Aşiretler Forumu bugün Homs Kentinin Hadide Semtinde Suriyeli muhtelif faaliyetlerden 2000’den fazla şahsiyetin yanı sıra Irak, Ürdün ve Lübnan’dan heyetlerin katılımıyla “Uzlaşma Dürüstlük ve Hoşgörüyle Sağlanabilir” başlığı altında düzenlendi.

Suriye ve Arap Kabileler – Aşiretler Forumu Kurucusu Şeyh Salih Delli Naimi, forumun tüm kentlere uğradığını söyleyerek vatan evlatlarının toplanacağı, yabancı müdahale ve komploya hayır diyecekleri çadırlar kurulduğunu belirtti.

“Foruma ‘Uzlaşma Dürüstlük ve Hoşgörüyle Sağlanabilir’ başlığını koymamızın nedeni ülkemizin yaşadığı acı ve hüzün dolu sayfayı kapatıp sevgi ve hoşgörüyle dolu yeni bir sayfa açmaktır” diyen Naimi, tüm Suriyelilere bu uzlaşmayı destekleme çağrısı yaptı.

Şeyh Naimi, kapsamlı ulusal uzlaşmanın başladığını ilan ederek forumun başarısının kararlarının somut olarak hayata geçirilmesinde yattığını ve aşiretlerin Suriye halkının büyük bir bölümünü oluşturduğunu kaydetti.

Naimi, konuşmasını yaptığı sırada Homs’un Kuseyr bölgesinden silahlıların forumla temas kurmak istediklerine dair bir mesaj aldığını, aynı zamanda Halidiye semtinden şahısların bu konuda görüşmek istediklerine dair bilgi aldığını bildirdi.

Bununla birlikte katılımcılar forumda, Suriye halkının ve özellikle Homs ahalisinin Suriye vatandaşının kanını dökme, malına zarar verme ve namusuna dokunmanın yasak olduğu, şiddetin şiddeti doğuracağı üzerinde anlaşmaya varırken yabancıyla işbirliği yapma ve Suriye’yle ilgili ajandaları uygulamanın yasak olduğunu kararına vardı.

Katılımcılar ayrıca, Suriyeli vatandaşların sorunlarını sorumlukla çözme gücüne sahip olduklarını vurguladı.

Diğer yandan forum katılımcıları yayınladıkları nihai bildiride, Suriye halkını ulusal uzlaşma ve hoşgörüye çağırarak vatanın çıkarı için herkesin birbirini affetmesini, düzenlenecek Halk Meclisi Seçimlerine katılmasını ve bu ulusal gereksinime olumsuz yaklaşmamalarını istedi.

Bildiride, Golan, Liva İskenderun ( Hatay) ve Filistin dâhil gasp edilen tüm toprakların işgalden kurtarılması için çalışma ve çabaları birleştirme gerekliliğine dikkat çekilerek uzlaşma, yapılanma, gelişme ve reformu gerçekleştirme yönünde yapıcı ve özgür diyalogu temel alma önemine vurgu yapıldı.

Katılımcılar bildiride, Homs ve diğer kentlerdeki vatan evlatlarına evlerine güvenle dönme, doğal yaşamlarını sürdürüp reformları hızla uygulama çağrısı yapılarak krizden etkilenenlerin zararlarının telafi edilmesi, kurumların rolünün sorumlulukla etkinleştirilmesi ve kanunun her şeyin üstünde tutulmasını istedi.

Kaçırma, katliam ve tenkil etmenin Suriye’nin ahlaki değerlerinden, İslam ve Hıristiyan dinlerinin öğretilerinden olmadığına dikkat çekilen bildiride, “bu eylemlerde bulunanlar doğru yola dönmeli ve kaçırdıkları insanları ailelerine sağ salim teslim etmelidir” denildi.

Katılımcılar, çağrılarına yanıt verip silahlarıyla birlikte teslim olanları takdir ettiklerini belirterek teslim olanların şu an ailelerinin arasında güven içinde yaşadıklarının, diğerlerinin de yanlış yolda olduklarını anlayıp teslim olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bildiride, BM gözlemciler heyetine gerçekleri görme ve adil olma çağrısı yapılarak insancıl ve ahlaklı olanların gerçekleri olduğu gibi aktarmasının önemi vurgulandı.

Masum insanların yaşamına mal olan katliam, patlama ve kaçırma eylemlerini kınayan bildiri, terörün Suriye halkının sevgi ve kararlılığını arttırarak vatan sevgisi etrafında birleşmesini sağlayacağına işaret etti.

Katılımcılar, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın Suriye halkının çoğunluğunun seçimi, vatan birliğinin güvencesi ve komployu yenilgiye uğratmanın umudu olduğunu belirterek yenilenen Suriye’nin gelişmiş ülkelerin anayasalarıyla eş değerde olan yeni anayasayla güvenli bir sürece taşınacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu