Genel

Suriyeli Bakan: Türkiye Sochi yükümlülüklerini yerine getirmiyor

Suriye Milli Barış Bakanı Ali Haydar, Türkiye yönetimi Sochi mutabakatındaki yükümlülüklerine bağlı kalmadığını açıkladı.

Rusya yönetimi Türkiye ile Sochi’de vardığı mutabakatı korumak istediğini belirten Suriye Milli Barış Bakanı Ali Haydar, askeri operasyonun ertelenmesine karşın İdlib’de siyasi sürecin tamamen durduğunu, zira Türkler Sochi mutabakatında üstlendikleri görevlerini yerine getirmediklerini kaydetti.

Rusya yönetiminin İdlib’in Suriye devletinin egemenliği altına girmesine vurgu yaptığını hatırlatan Bakan Haydar, Şam yönetimi Lazkiye, Hama ve Halep yakınlarında yaşayan halkla irtibata geçmeye çalıştığını vurguladı.

Rusya lideri Vladimir Putin 16 Eylül 2018’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya’nın Sochi liman kentinde düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülkenin İdlib’de sivil bir bölge kurma konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Taraflar daha sonra da 10 maddelik Sochi mutabakatını yayımladı. Mutabakata göre Türkiye bölgede desteklediği terör örgütlerini silahları ile birlikte bu bölgeden çıkarmayı güvence altına almayı üstlenmişti.

Suriye’nin İdlib eyaleti halen terör örgütlerinin işgalinde bulunuyor. Bu örgütlerin Sochi mutabakatına göre bölgeyi terketmeleri gerekiyordu, fakat pratikte böyle olmadı ve teröristler İdlib’de silahsız bölge ilan edilen bölgeden çekilmedikleri gibi, bu bölgede Suriye ordusunun mevzilerini hedef alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu