Genel

Suriyeli Esir Sıdkı el Makt: Mücadelem Golan’ın tamamı kurtulana kadar devam edecek

İşgalci İsrail hapishanelerinde 32 yıl hapis yattıktan sonra en eski esir Sıdkı el Makt dün sabah kurtularak doğum yeri olan Mecdel Şems’e vardı.

İşgalci hapishanelerinden kurtulduktan sonra yaptığı açıklamada Sıdkı el Makt: ”Nasıl şartsız bir şekilde kurtulduysam Golan da şartsız kurtulacak, işgal edilen Golan’ın tamamı kurtulana dek direniş mücadelem devam edecek” dedi.

Kurtulan esir ayrıca Suriyeli Arap Golanlı özgür halkına selamlarını yollayarak, işgali def etme yolunu tamamlamak için özgür Suriye iradesiyle Golan’a döndüğünü vurgulayarak; “Golan halkı hapis yılları boyunca her zaman kalpteydi, bütün Suriyelilerin azmi ile kurtuluşa bakıyoruz” dedi.

Kurtarılmış esir, işgalciye karşı direniş mücadelesinde Filistinli esirlerle birlikte beraberdik diyerek derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Kurtarılan esirin babası SANA’ya açıklamasında, ”Bugünkü zafer anını sayın Cumhurbaşkanı Esad, direnen Suriye halkı ve kahraman ordumuza hediye ediyoruz” dedi.

İşgal edilen Golan’da özel kaynaklar daha önce Kunaytra SANA muhabirine açıklamasında, esir el Makt’ın esir hapishanelerinden kurtuluşunun şartsız olacağını ve doğum yeri olan işgal edilen Suriyeli Golan’a döneceğini belirtmişti.

Bilineceği üzere el Makt, daha önce işgalci İsrail otoritelerinin işgal edilen Golan’dan ve doğum yeri olan Mecdel Şems beldesine geri dönmesini öngören şartlı tahliyesini reddetmiş, anavatanı Suriye’ye, Suriye Arap kimliğine bağlılığı ve beldesindeki evinde yaşama hakkını vurgulamıştı.

İşgalci İsrail otoriteleri el Makt’ın 27 yıl yattıktan sonra 2012 yılı Ağustos ayında serbest bırakmış, 25 Şubat 2015 yılında işgalci İsrail otoritelerinin “Nusra Cephesi” teröristleriyle işbirliğini belgelemesi ardından evine baskın düzenleyerek yeniden tutuklamış ve 16 Mayıs 2017 tarihinde 14 yıl hapsine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu