Genel

Suriyeli Esirler Günü münasebetiyle Suriye’de eylem düzenlendi

Korsan İsrail hapishanelerinde bulunan ve bu hapishanelerden kurtarılan Suriyeli esirleri destekleme komitesi; işgal tutukevlerindeki direniş ve mücadelenin devam edeceğini belirterek, işgalcilerin küstahlığı ne kadar artarsa artsın Suriyeli esirlerin başı dik alınları açık kalacağının altını çizdi.

21 Nisan tarihine denk düşen Suriyeli Esir Günü münasebetiyle yayınladığı bildirisinde Komite; Golanlı esriler ve tutukluların siyonist tutukevlerinde onlarca yıl onurla direndiklerini belirtti.

Komite Suriyeli esir ve tutukluların bu onurlu direniş ve mücadeleleriyle zafer yolunu resmettiklerini ve ümmete idealindeki geleceği verdiklerini ifade etti.

Uluslararası tüm insani ve hukuki örgüt-dernek-kurumları İsrail hapishanelerinde bulunan Golanlı ve Filistinli tüm esirlerin serbest bırakılmaları yönünde çalışmalarına çağıran komite; esrilerin oldukça zor koşullar altında yaşadıklarını, işgal otoriteleri tarafından fiziksel ve psikolojik baskılara maruz bırakıldıklarına dikkat çekti.

Komite bildirisinde; Suriyeli Esir gününde Şam’daki Uluslararası Kızılhaç Örgütü binasının önünde kitlesel bir eylem düzenleneceğini ifade ederek, İsrail tutukevlerinde bulunan esirlerin maruz kaldıkları gayrı insani çirkef uygulamalar ışık tutun bir mektubu Kızılhaç Temsilciliğine sunacaklarını belirtti.

SANA’ya konuşan komite başkanı ve kurtarılmış esir Ali el-Yunus; işgal demir parmaklıkları arkasında bulunan esirler davası ve bu esirlerin siyonistler tarafından maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamaların Suriye’de duyarlı ve onurlu her vatandaşın vicdanında canlı yaşayan bir konu olduğunu ifade etti.

Yunus, bu davanın aynı zamanda Suriye yönetiminin de öncelikleri arasında olduğuna vurgu yaparak bu konunun en üst düzeylerde yakından takip edildiğinin altını çizdi. Esirlerin yaşadıkları sorunları hafifletmek ve onların serbest bırakılmaları içinde Suriye yönetiminin diplomatik ve politik yoğun çabalar harcadığını ifade eden Yunus; uluslararası düzeyde İsrail’e baskı uygulandığını ekledi.

Bilindiği üzere işgal altındaki Golan topraklarında yaşayan Suriyelilerin beşte biri siyonist otoriteler tarafından tutuklanma, gözaltına alınma ve hapsedilme icraatlarına maruz kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu