GenelYalan ve İftiralar

Suriyeli memur ve diplomatların görev yerlerini terk ettikleri haberleri yalandır

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; iki gündür kimi medya araçlarında Dışişleri Bakanlığında çalışan memur ve diplomatların görev yerlerini terk ettiklerine dair yayınlanan haberlerle ilgili bir beyan yayınladı.

Bakanlık; Dışişleri Bakanlığında çalışan görevli ve diplomatların, kimi devletler tarafından görevlerini terk etmeye teşvik ve finanse edildiğine işaret ederek, söz konusu haberlerde görevlerini terk eden memur ve diplomatların kendilerini teşvik ve finanse eden bir Arap ülkesinin başkentine yönelmeyi tercih ettiklerinin ifade edildiğini belirtti.

Söz konusu diplomatlardan birinin Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Birleşik Emirlikler Büyükelçisi Abdüllatif Debbağ olduğunu belirten Bakanlık; Debbağ’ın 15 Haziran tarihinden bu yana Abudabi’de görevi başında olmadığını açıklayarak, Debağ’ın; Bakanlığın talebi üzerine görüş alışverişi için Şam ziyaretinde bulunduğunu açıkladı.

Ayrıca Lemya el-Hariri’nin ne geçmişte ne de günümüzde Suriye’nin büyükelçisi sıfatını taşımadığını Kıbrıs’taki Suriye Büyükelçiliğine yeni bir maslahatgüzar ya da elçi atanıncaya kadar büyükelçiliğin idari işlerini yürütmekle görevlendirildiğini dile getirdi.

Bununla birlikte Bakanlık; Muhammed Tahsin el-Fakir’in diplomat sıfatı taşımadığını ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında idari bir memurdan ibaret olup Umman Krallığındaki Suriye Büyükelçiliğinde görevli olduğunu ifade etti.

El-Fakir’in görev süresinin sona ermiş olduğunu ve bir ay içerisinde emeklilik işlemlerinin sona ermesinin beklendiğini dile getiren Bakanlık; Fakir’in herhangi bir güvenlikle ilgili herhangi bir sıfata sahip olmadığını kaydetti.

Bakanlık, uygulanan usullere ilişkin yasal, mesleki ve diplomatik icraatların alındığına dikkat çekerek ilgili büyükelçiliklerin ilgili ülkelerde bulunan Suriyelilerin işlemlerini kesintisiz bir şekilde ve düzenli olarak yürütmeyi sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı