GenelSuriye Düşmanları

Suriyeli muhalifler Türkiye’nin güneyinde tedarik zinciri kurdu

ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi, Suriyeli muhaliflerin Türkiye’nin güneyinde kurduğu tedarik zincirini gündeme getirdi.

Gazetenin haberine göre, önceleri Suriye ordusu karşısında dağınık halde duran silahlı muhalifler, Türkiye’nin güneyinde gelişkin bir şebeke oluşturdu.

Bu sayede askeri üstünlüğü elinde tutan Suriye ordusu karşısında bir güce dönüşmeye başladılar.

Antakya’da yoğunlaşan bu ağ sayesinde silahlar, iletişim cihazları ve hatta savaşanlara maaş veriliyor. Bu iletişim ve ulaşım ağının, Suriye ile Türkiye arasında yükselen tansiyon fırsat bilinerek büyütüldüğü belirtiliyor.

New York Times, daha önce de Katar ve Suudi Arabistan’ın yolladığı paraların muhaliflere Türkiye üzerinden ulaştırıldığını yazdı. Habere göre bu sayede muhaliflerin, ilaç, silah ve teknik cihazları satın alabilme imkanına ulaştığı gibi, cephede savaşan militanlarına para ödediği öne sürüldü.

Gazete, başka bir haberinde de CIA ajanlarının Türkiye’nin güneyinde Müslüman Kardeşler’in Suriye kolunun sahip olduğu şebekelerle temasa geçtiğine yer verdi. Habere göre, bu temas sayesinde Suriye’ye tanksavar gibi gelişkin silahlar sokuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı