Suriye Düşmanları

Suriyeli Muhaliflere Silah Naklinde UNIFIL Kuşkusu

Libya’dan Suriye’ye silah götüren bir geminin Lübnan’da ele geçirilmesi üzerine UNIFIL’in silah kaçakçılığında rolü olduğu öne sürüldü.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Lübnanlı bir yetkilinin geçtiğiz ay Mısır’da Libya’daki bazı silahlı grupların liderleriyle ve İstanbul’da kurulan Suriye yönetimi karşıtı Ulusal Konseyin temsilcileriyle görüştüğünü belirterek görüşmede Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı grubun silahlandırılması konusunda anlaşmaya varıldığını yazdı.

Lübnanlı stratejist Emin Hatit de el-Alem televizyonuna verdiği demeçte “Sorulması gereken soru şudur: Lübnan’a kaçak silah geçişini önlemekle görevli olan BM Barışı Koruma gücü UNIFIL’e bağlı deniz kuvvetleri neden silah dolu bir geminin geçişine izin vermiştir?” dedi.

El Ahbar gazetesi de konuyla ilgili haberinde Mısır’da Suriyeli muhaliflerle ve Libyalı silahlı grupların temsilcileriyle görüşmelerde bulunan Lübnanlı yetkilinin silahların Lübnan karasularından geçişi konusunda UNIFIL’le koordinasyon kurduklarını söylediğini belirtti.

Lübnanlı siyasi analist Muhammed Ubeyd, Suriye’ye Lübnan üzerinden kaçak silah geçişinin Lübnan’ın güvenliğine olumsuz etkilerde bulunacağını belirterek Hariri ailesine ait el-Mustakbel partisinin Suriyeli silahlı grupları desteklediğini söyledi.

Lübnan ordusu, dün Libya’dan Suriye’ye silah taşıyan bir gemiyi Lübnan’ın kuzeyinde durdurmuş gemide üç konteynır dolusu silah ele geçirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu