Genel

Suriyeli mülteci bir kıza sarkıntılık yapmak isteyen polis amacına ulaşamayınca kamp’ta çatışmalar yaşandı

El-Alem kanalının bildirdiğine göre Türkiye’nin korkusundan adının açıklanmasını istemeyen Cevdet M. Adlı Suriyeli bir mülteci, Türkiye ve Suriye sınırında bulunan El-Reyhane kampının güvenliğinden sorumlu bir polis memurunun mülteci Suriyeli kızlardan birine yaklaşarak ona tacizde bulunmaya çalıştığını, fakat başarılı olamayınca ağza alınamayacak küfürler yağdırdığını, bunun üzerine kızın küçük erkek kardeşinin Eş-şecere meydanına giden Seramik caddesinde Türkiye bayrağını yaktığını belirtti.

Cevdet M. Türkiye çevik kuvvetlerinin derhal Er-Reyhane kampını kuşattığını ve kampa saldırmak için ordudan yardım istediğini, çocuk ailesinin ise çocuğu güvenlik güçlerine teslim etmeyince güvenlik güçleri ve kamp sakinleri arasında çıkan çatışma sırasında Suriyelilere ait bir aracın güvenlik güçleri tarafından yakıldığını ve böylece çatışmanın yayıldığını söyledi.

Olayda Türkiye güvenlik güçlerinin çocuğu döverek onu kaçırdıkları, Suriyeli mültecilerin ise tartaklandığını ve araçlarının kundaklandığı ifade edilirken çocuğun güvenlik güçleri tarafından kaçırılmasına engel olamadıkları belirtiliyor.

Olay tanığı Cevdet M. Bu olayın ilk kez yaşanmadığını, daha önce de Suriyelilerin Türkler tarafından tecavüze uğradıklarını, bu olayların ise Suriyeliler arasında Türklere nefret duygusunun oluşmasına sebep olabileceğinden endişe duyulduğunu ifade etti.

Bu arada kendini Suriyeli mültecilerin umudu olarak tanıtan sözde Suriye özgürlük ordusu ise söz konusu çocuğun kurtarılması için her hangi bir girişimde bulunmazken, çocuğu Beşar Esad piyonu olmakla suçladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu