GenelSuriye Dostları

Suriyeli partiler toplumun tüm kesimlerini krizi çözmeye çağırdı

Suriyeli partiler silahlı terör gruplarının sonuncusu Selemiye’de yapılan terör saldırılarını şiddetle kınayarak toplumun tüm kesimlerini krizi çözmeye dönük siyasi planı uygulamak için çalışmaya çağırdı.

Halk partisi, silahlarını bırakmak isteyenlere teslim olma ve durumlarını düzeltmeye çağıran ve bu yönde gerekli güvenceleri vermeyi taahhüt eden bir girişimini açıkladı.

Parti , “Yeter Nereye Kadar” başlığı altında başlattığı girişimde aldatılan ve silah taşıyan vatandaşların güvenlik birimlerinden yeterli ve gerekli güvencelerin alınması ardından durumlarını düzeltmeyi hedefliyor.

Halk Partisi Genel Sekreteri Şeyh Nevvaf Abdülaziz Tarad Mulhim bugün düzenlediği basın toplantısında, bu girişimin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın konuşması ve partinin adalet, hoşgörü, şiddetin durdurulmasının koşullarını yaratma ve ulusal diyaloga başlama hedeflerinden yola çıktığını ifade etti.

Mulhim, girişimin silahını bırakmak isteyenlere teslim olma çağrısı yaptığını ve gerekli güvenceleri verme taahhüdünde bulunduğunu bildirerek sıcak bölgelerden çıkmak isteyenlere kriz bitene kadar güvenli barınak ve onurlu yaşam gereksinimlerini temin etme sözü verdiğini ifade etti.

Parti Genel Sekreteri, silahlı terör gruplarının komşu ülkelere iltica etmek zorunda bıraktığı ve siyasi hedefler uğruna kullanılan vatandaşlara vatana dönme çağrısı yaparak dönmeleri halinde onurlu bir yaşam ve onlara layık ikamet yerleri temin etme vaadinde bulundu.

Dış muhalefetten ve vatanı koruduklarını iddia edenlerden vatan çatısı altında diyalog çağrısına yanıt vermelerini istedi.

Siyasi Çözüm Planı Gelecek Aşamanın Hatlarını Belirledi

Diğer yandan Arap Sosyalist Birlik Partisi, silahlı terör gruplarının dün Selemiye kentinde ve öncesinde Halep ve farklı bölgelerde düzenledikleri terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Parti bugün yayınladığı bildiride, Selemiye saldırısının ulusal kriterlere bağlı kalmaktan başka suçu olmayan vatandaşları hedef aldığını belirterek herkese bu bozuk ve zararlı olguları her türlü yolu kullanarak hayatımızdan çıkarma çağrısı yaptı.

Parti bildirisinde, krizi çözmeye dönük siyasi planın gelecek aşamanın hatlarını belirlediğini söyledi.

Suriye Demokratik Partisi ise, Selemiye’deki terör patlamasını şiddetle kınayarak bu barbarca eylemin Suriye halkının diyalog masasına oturma çabalarını devam ettirme kararlığını arttırmaktan başka bir sonuç vermeyeceğini ifade etti.

Arap Sosyalistler Hareketi, son günlerde düzenlenen korkak terör eylemlerinin krizi yapıcı yollarla çözme programı içeren siyasi planın yarattığı iyi niyetli atmosferi bulandırma hedefi taşıdığını belirtti.

Parti bir başka bildirisinde, yurdun muhtelif bölgelerinde düzenlenen ve onlarca masum vatandaşın canına mal olan terör patlamalarının İflasları ve acizliklerinin kanıtı olarak teröristlerin ve efendilerinin alnında kara bir leke olarak kalacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı