Genel

Suriyeli sığınmacı konusunda Avrupa’ya gıkı çıkmayan BM Lübnan’a tepki gösteriyor

Lübnan, yüz binlerce Filistinli ve Suriye sığınmacının bu ülkedeki varlığı yüzünden yığınla sorunla karşı karşıya bulunduğu halde insan hakları gözetleme örgütü Beyrut yönetiminden Suriyeli mülteci çocuklar için daha fazla imkan tahsis etmesini istedi.

Lübnan, yüz binlerce Filistinli ve Suriye sığınmacının bu ülkedeki varlığı yüzünden yığınla sorunla karşı karşıya bulunduğu halde insan hakları gözetleme örgütü Beyrut yönetiminden Suriyeli mülteci çocuklar için daha fazla imkan tahsis etmesini istedi. BM insan hakları gözetleme örgütü yayımladığı raporda, Lübnan’da Suriyeli sığınmacı sayısını 1.1 milyon olarak açıkladı. Açıklamada, ancak Beyrut yönetimi şimdiye kadar 250 bin Suriyeli çocuk sığınmacının eğitimi için uygun imkanlar hazırlamadığı belirtildi.

İnsan haklarını savunan bu örgüt Lübnan yönetiminin siyasi ve güvenlik sıkıntılarını ve yaklaşık iki milyon Filistinli ve Suriyeli sığınmacıyı ağırlayabilecek imkanlardan yoksun olmasını gözardı ederek Beyrut yönetiminden Suriyeli sığınmacılara daha fazla özen ve ilgi göstermesini istiyor.

İnsan hakları gözetleme örgütünün Lübnan yönetiminden yüz binlerce Suriyeli çocuk sığınmacıya daha fazla destek verme talebi, Avrupa birliği onca geniş imkanlarına karşın Suriyeli bir kaç bin sığınmacıyı kabul etmekten aciz olduğunu itiraf ettiği halde gündeme geliyor. Türkiye ise Lübnan’ın tam tersine Suriyeli sığınmacıları kabul ettiği bahanesi ile şimdiye kadar milyarlarca dolar uluslararası camiadan mali yardım aldı.

İnsan hakları gözetleme örgütünün Lübnan yönetiminden Suriyeli sığınmacılara daha fazla destek verme talebi, hali hazırda Suriyeli sığınmacılar Lübnan’ın dört milyonluk nüfusunun dörtte birini oluşturduğu ve Beyrut yönetimi yıllardır yarım milyonu aşkın Filistinli mülteciye cömertçe ev sahipliği yaptığı halde gündeme geliyor.

Gerçekte süper güçlerin ve uluslararası kurum ve kuruluşların Suriyeli mültecilere yönelik çifte standart tutumu, Lübnan yönetimi şimdiye kadar bir çok kez uluslararası camiayı bu ülkeye Suriyeli mültecileri kabul etme konusunda desteklemediği için eleştirdiği halde söz konusu oluyor. Gerçekte Batılı ülkeler ve uluslararası ilgili kurum ve kuruluşlar Lübnan yönetimine Suriyeli sığınmacılara kucak açtığı için teşekkür etmek bir yana büyük bir küstahlık örneği sergileyerek Suriyeli mültecilerin Lübnan’da daimi olarak kalmalarını talep ediyor. Ancak bu talep Lübnanlı yetkililerin sert tepkisi ile karşılaştığı anlaşılıyor. Lübnanlı yetkililer, ülkeleri terör örgütleri ve terör rejimi İsrail tehditleri ile karşı karşıya bulunduğu bir sırada Suriye’de tekfirci terör örgütlerinin dayattığı krizin Lübnan’a sıçradığını ve bu ülkede 12 milyar dolar hasara yol açtığını belirtiyor.

Her halükarda Lübnan tüm siyasi iktisadi ve güvenlik sıkıntılarına karşın şimdiye kadar cömertçe yaklaşık iki milyon Filistinli ve Suriyeli sığınmacıyı ağırladığı anlaşılıyor ve çaba takdir edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı