Genel

Suriyeli sığınmacılar yangınlara isyan etti, 600 kişi sınır dışı edildi

Urfa’nın Akçakale İlçesi’nde bulunan Süleymanşah Konaklama Tesisi’nde dün 1 kız çocuğunun öldüğü yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çıkan ve 3.5 saat süren olaylar sonrası 600 sığınmacı sınır dışı edildi.

Suriyeli sığınmacıların barındığı çadır kentlerde şu ana kadar çıkan yangınlarda 16 kişi ölürken, dün Akçakale’de bir kız çocuğu daha çıkan yangında hayatını kaybetti.

DHA’nın haberine göre, Akçakale’deki Süleymanşah Konaklama Tesisi’nin 1 No’lu Mahallesi’nde dün sabah elektrik kontağından yangın çıktı. Yangında çadırda bulunan 7 yaşındaki Sudra El-Hammut öldü, 2 ablası yaralandı. Daha önce çıkan yangınlarda da çoğunluğu çocuk, 6 kişinin öldüğü çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacılar protesto için idari binası önünde eylem yapmaya başladı. Kısa sürede kalabalıklaşan sığınmacılar, idare binasını ve görevlileri taşladı.

Şanlıurfa’dan asker ve polislerin gönderildiği çadır kentte Suriyeli sığınmacılara müdahalede bulunulurken, çok sayıda kişi müdahale sırasında yaralandı.

Sığınmacılara yapılan müdahalenin ardından bu kez de eyleme katılan isimler görüntülerle tespit edilerek sınır dışı edildi.

600 Suriyelinin sınır dışı edildiği bildirilirken yetkililer, görüntülerin incelenmesine devam edildiğini ve bu sayının daha da artacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı