Genel

Suriyeli siyasiler: Tahran Konferansı bizi çözüme yaklaştırdı

Tahran’da düzenlenen ve Suriye’deki tarafların geniş çaplı katılımıyla gerçekleşen Suriye Milli Konferansı görüşlerin bir birine ne kadar yakın olduğunu gösterdi.

Al Alam’ın haberine göre “Şiddete hayır özgürlüğe evet” sloganıyla Tahran’da düzenlenen konferansa katım çok genişti. Konferansa, Suriyeli muhalif guruplar, büyük kabile başkanlar, önde gelen siyasi kişilikler ve hükümet temsilcileri katıldı.

Yalnızca Pazar günü yapılması planlanan konferans, katılımcıların isteği ve etkili olması nedeniyle pazartesi günü de devam etti.

Suriye Parlamentosu temsilcisi Marya Sade konferans hakkında şöyle dedi:

“ Sanırım Suriye’deki bütün grup ve halkın temsilcilerinin temsilcilerin bir araya geldiği ilk konferansı.”

Suriye’nin siyasi kişiliklerinden Ammar Merhec ise şöyle dedi:

“ Katar’da düzenlenen ve şiddet yanlısı konferansın aksine, bu konferans bizi çözüme yaklaştırıyor. Suriyeli kardeşlerimiz arasındaki sorun konuşarak halledilebilir. Katar kendi topraklarında düzenlediği şiddet yanlısı konferansta Suriye’nin harabeye dönüşmesi taraftarı olduğunu gösterdi. Bugün tarih Suriyelilerin kendilerine karşı başlattıkları en büyük savaşa tanık oluyor.

Suriye’deki taraflar arasında sorunu konuşarak halletme fikri daha ilk başlarda ortaya kondu. Ama bazıları bu konuşmanın nüne geçip insanları silahlandırdılar.

Tahran’da düzenlenen geniş çaplı bu oturum, tarafların görüşlerini birbirine daha da yakınlaştırabilir.”

Konferansa katılan tarafların bir çoğu sorunun konuşarak halledilmesi taraftarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı