GenelSuriye Düşmanları

Suriyeli teröristlerin elebaşı siyonist Burhan Galyon:Silah konteynırlarını Türkiye’den Suriye’ye göndereceğiz

Reuters haber ajansına demeç veren ve adının açıklanmasını istemeyen Suriye Ulusal Konseyi’nin önde gelen bir üyesi, “Ulusal Konsey yakında silah yüklü konteynırları, Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderecek” dedi.

Salı günü Roma’da düzenlenen Ulusal Konsey Yönetim Kurulu toplantısında yeniden Ulusal Konsey başkanlığına seçilen Burhan Galyun da ismini açıklamak istemeyen konsey üyesi muhalifin sözlerini doğruladı. Galyun, Reuters’e yaptığı açıklamasında “Bazı devletler bizi, Özgür Suriye Ordusu’nu silahlandırma sözü verdi. Yakında anlaşmaya imza atacağız” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’i devirmek için Suriye içerisinde bulunan grupların da konseye katılması için girişimlerde bulunduklarını söyleyen Galyun, “Biz, siyasi kontrol dizginlerini tamamen elimize almak, muhalif savaşçıların denetimini sağlayıp yeni bir siyasi strateji belirlemek için yeniden yapılandırılmalarını sağlamak amacıyla çok fazla çaba harcıyoruz” şeklinde konuştu.

Galyun, Konsey’deki performansına ilişkin eleştirilere ise şöyle yanıt verdi: “Doğru! Konsey’de performansımız zayıftı. Bundan ötürü konseyde yeniden yapılanmaya gittik. Performansımızın daha iyi olması noktasında umutluyuz” dedi.

Öte yandan Washington Post gazetesi, de bugün Amerikalı bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde Amerika’nın Suriye’deki silahlı gruplarla temaslarını bölgesel müttefikleriyle de koordinasyonlarını arttırdığını belirterek Suriyeli muhaliflerin artık daha gelişmiş silahlar elde etmeye başladığını bildirmişti.

Suriye güvenlik güçleriyle muhalif silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 8730 sivilin ve 3548 askerin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı