Genel

Suriyeli uydu kanallarının yayınlarını sürdürmeleri için gereken yapılacak

Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Mahmut hükümetin; Arap Ligi kurulunun Arabsat ve Nilesat uydu şirketlerinden Suriyeli uydu kanallarının yayınlarına son verme talebinde bulunma kararını Suriye’ye yönelik medya savaşı çerçevesinde nitelendirdiğini belirtti.

Bakan Mahmut bugün basına yaptığı açıklamada; Arap Ligi kurulunun bu kararının uydu yayını tarihinde ulusalcı kanalara karşı benzeri görülmemiş bir saldırı olduğunu, basın özgürlüğü, ahlakı ve profesyonelliğine çirkef bir ihlal teşkil ettiğini belirtti.

Karardan amacın Suriye’de olup bitenlerin gerçeğini kamuoyuna yansıtmayı engelleme, yapılan dezenformasyonun deşifre edilmesini engelleme, terör yanlısı medyanın iftira ve yalanlarını çökertmeyi menetme olduğunu belirten Mahmut; Suriye’deki ulusalcı kanalların bir kısım ülkelerin teröre verdikleri desteği ifşa etmekten duyulan rahatsızlığı ifade ettiğini ekledi.

Bakan Mahmut; Suriye uydu kanallarının terör gruplarını destekleyen, onlara silah ve para temin eden, barındıran ve eğiten ülkeleri deşifre etmeleriyle batılı ajandaları uygulama ve Suriye’ye yabancı askeri müdahaleyi sağlama platformuna dönüşen Arap Liginin böyle bir karar alma gereği duyduğuna dikkat çekti.

Kararın yasal yada bağlayıcı özelliği olmadığını belirten Mahmut; Suriye’nin de kurucu üyelerinden olduğu Arabsat Uydu Şirketi ve Mısırda kamu ve özel sektörün ortaklığıyla oluşan Nilesat Uydu Şirketinin Suriye ile mevcut anlaşmalar çerçevesinde bu kararı uygulamamaları gereğini belirtti.

Mahmut; Suriyeli uydu kanallarının yayınlarını sürdürmeleri için alınan icraatlar, alternatifler ve seçenekler konusunda hükümete bilgi verildiğini ifade ederken, bu kanalların tüm bölge ve dünyanın tamamına yayın yapmaları için bir dizi uydu seçeneğinin bulunduğunu söyledi. Suriyeli tüm kanalların yayınlarına oldukları gibi devam etmeleri için alternatif uydularla gereken icraatların alındığına işaret eden Mahmut; Suriye ve dünyanın her noktasındaki inanların Suriyeli kanalları izleme olanaklarına sahip kalacaklarını belirtti.

Suriye kanallarının bölge ve dünya düzeyinde büyük izleyici kitlesi kazandığına işaret eden Mahmut; bunun bir kısım tarafları rahatsız ettiğini ve dolayısıyla gerçeklerin kamuoyuna ulaşmasını engellemek istediklerini ekledi.

Enformasyon bakanı Mahmut; tarihte ilk defa teröristin medya muhabiri olduğunu ve istediği görüntüleri alıp istediği şekilde montajlaması ardından terör yanlısı kanallara gönderdiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı