Genel

Suriyelilerin geri dönüşlerini gözetleyecek komisyon kuruluyor

Suriye Başbakanı Vail el-Halaki bugün; ülkede yaşanan olaylar nedeniyle evlerini terk edip komşu ülkelere firar etmek zorunda kalan tüm Suriyelilerin vatana geri dönmelerini gözetleyecek bir komisyonun teşkil edilmesini öngören bir kararı onayladı.

Teşkil edilecek söz konusu komisyon ayrıca; söz konusu vatandaşların geri dönüşlerini kolaylaştıracak gerekli idari ve lojistik icraatlarda bulunma, sınır kapıları aracılığı ile vatana girişlerini gözetleme görevini üstleniyor.

Karar gereğince İnsnai Yardım Yüksek Komisyonu temsilcisinin başkanlığında teşkil edilecek komisyon Ulusal Güvenlik Ofisi, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Kızılay İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Kızılay Örgütü ve denizcilik kanunlarının temsilcilerinden oluşuyor.

Başbakan Halaki aynı zamanda; Suriye’deki krizin çözümüne ilişkin siyasi programın hayata geçirilmesi çerçevesinde; tüm illerde yan komitelerin teşkil edilmesine kararını onayladı.

Onaylanan karar doğrultusunda teşkil edilecek yan komiteler; kampsalı ulusal diyalogun şekil ve içeriği konusunda görüş alışverişinin yapılması amacıyla ulusalcı tüm muhalefet, siyasi güç ve şahsiyetleri açık diyalog oturumlarına çağırmakla görevlendirildi. Karar yan komitelerin derhal göreve başlamasını da öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı