Genel

Suriyelilerin kanı üzerinden ticaret yapmaya son verilmeli

BM Daimi Temsilcisi, farklı seçeneklerden söz eden büyükelçilerin gerginliği tırmandırma amacı taşırken aynı zamanda Annan planına aykırı davrandıklarını belirterek planın başarılı olması için tüm tarafların plana eşit şekilde bağlı kalmaları ve Suriyelilerin kanı üzerinden ticaret yapmaya son vermeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Caferi, güvenlik konseyindeki diplomatların makul ve kabul edilebilir çözümlere ulaşmak için konseyde bulunduklarına dikkat çekerek “Suriyelilere gerçekten yardım etmek istiyorlarsa, Suriyelilerin gerginliği tırmandırmayı durdurma ve Suriye hükümetine muhaliflerle diyalog masasına oturma yolları konusunda yardım etmekle ilgili mesajlara ihtiyacı var. Bunlar benim değil Suriye hükümetinin yöneteceği siyasi süreçten söz eden Annan’ın ifadeleridir.” diye belirtti.

Jeffrey Feltman’ın BM’de üst düzey bir göreve getirilmesi konusunda ise Caferi, BM Genel Sekreterinde bu konuda herhangi resmi bir mektup almadığını bildirerek bu durumun gerçekleşmesini gerginliğin tırmandırılmasının göstergesi olarak kabul etti.

Caferi, “BM’nin görevi uluslar arası topluma ajandalar dayatmak değil uluslar arası ajandaları uygulamaktır. Üst düzey görevlerde yer alacak tarafsız ve adil uzmanlara ihtiyacımız var” dedi.

Diyalogun Şam’ın dışında gerçekleşme ihtimali konusunda ise BM Temsilcisi, hükümetin Çin ya da Rusya’nın müzakerelere ev sahipliği yapma önerisini kabul ettiğini, fakat muhalefetin dış kışkırtmalarla bunu reddettiğini bildirerek topun Suriye’nin değil başkalarının sahasında olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı