Genel

Suriye’nin çevre işlerinden sorumlu devlet bakanlığı ulusal serveti tahrip eden terörü kınadı

Çevre İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, vahşi saldırılar işleyen ve özellikle ulusal servet teşkil eden ormanları hedef alan silahlı terör gruplarını ve onları destekleyenleri şiddetle kınadığını ifade etti.

Bakanlık bugün yayınladığı beyanda ormanlara yöneltilen saldırılardan en çok zarar gören bölgenin Suriye-Türkiye sınır bölgesinde bulunan ormanlar olduğuna işaret ederek Türkiye’nin lojistik olarak desteklediği ve silah edinmede kolaylık sağladığı silahlı terör gruplarının sınır bölgesindeki ormanları suiistimal ederek ülke topraklarına sızdıklarını ve güvenlik birimlerini oyalamak amacıyla ormanda yangın çıkardıklarını belirtti.

Silahlı terör gruplarının güvenlik birimlerini yangınla oyalayarak silahlarıyla birlikte ülkeye rahatça sızmayı amaçladıklarını ifade eden bakanlık; sınır bölgesinde yangın çıktıktan hemen sonra Türkiye tarafının yangını söndürmeye hazır vaziyette bulunmasının yangından önce yangının çıkacağı yerle ilgili bilgisi olduğunu ortaya koyduğunu beyan etti.

Öte yandan Sulama Bakanlığı dünya kamuoyunu, uluslararası çevre örgütlerini ve ekolojik çeşitliliği korumakla ilgili bütün kurumlarına özellikle doğaya ve ormanlara verdikleri zararı göz önünde bulundurarak, teröristlerin silah ve lojistikle desteklenmesinin durdurulmasını talep etmeleri çağrısında bulundu.

Bakanlık, teröristlerin nerdeyse günlük olarak düzenledikleri sabotajla çıkan orman yangınların geniş alanlara yayıldığını ve yangınları engebesi keskin dağlık alanlarda çıkmasına rağmen Suriyeli tarafların yangınları hızla söndürmeyi başardıklarını kaydetti.

Bakanlık; Suriye-Türkiye sınırındaki Frenlik Doğal Koruma alanında silahlı terör gruplarının sabotajla çıkardıkları yangınların ilk verilere göre 150 hektarlık alanı tahrip ettiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı