Genel

Suriye’nin Dera kentinde medya heyeti incelemelerde bulunuyor

Türkiye, Danimarka ve Avusturyalı gazetecilerden oluşan bir medya heyeti bu gün sabah saatlerinde Dera Kentini dolaşarak özellikle Annan planının ne şekilde uygulandığı başta olmak üzere genel olarak durumları gözlemledi.

Medya heyetiyle bir araya gelen İl Emniyet Müdürü Muhammed Edip el-Asaad; Dera’daki durumlar hakkında bilgi sunarken terör gruplarının sivillere ve asayiş güçlerine saldırılarını sürdürdüklerini belirtti.

El-Asaad; teröristlerin hükümetin geçen Perşembe gününden itibaren Annan planına bağlı kalmasını fırsat bilerek kamu ve özel kurumlara saldırı, öldürme, kaçırma ve gaspla birlikte yolları kesme eylemlerini tırmandırdıklarını söyledi.

Dera ilindeki kent ve beldelerin tamamen askeri birliklerden boşaltıldığını belirten İl Emniyet Müdürü,sadece asayiş güçlerinin bulunduklarını ve bu güçlerin vatandaşların can-mal varlıklarını korumaya çalıştıklarını ifade etti.

Medya heyetinde bulunan Türk Radikal Gazetesi yazarı Fehim Taştekin SANA’ya yaptığı açıklamada; Dera’ya ziyaretleri sırasında herhangi bir tank yada ağır silah görmediğini belirtti.

Ziyareti sırasında medyada duymadığı ve görmediği şeyler görme fırsatı bulduğunu ifade eden Türk yazar; kendi değimiyle bir kısım Arap ve yabancı medyanın hiç bir şekilde söz etmediği silahlı grupların sivilleri ve polisleri nasıl öldürdüklerini gördüğüne dikkat çekti.

Türk yazar Taştekin; Suriye’de gördükleri durumların medyada yansıtıldığından tamamen farklı olduğunu ifade ederken, Suriye halkının değişim istediğini ama bu şekilde şiddet istemediğini söyledi. Bu arada yabancı medya heyeti aralarında el-Ömeri ve Ebu Bekir el-Sıddık Camileri dahil bir çok bölgeyi ve yeri güvenlik refakati olmadan ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı