GenelSuriye Düşmanları

Suriye’nin dostu gibi görünen Çin yönetimi aslında Amerikanın dostu olduğunu netleştirdi. Çin devlet başkanı Obama ile görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyormuş!

Çin Devlet Başkanı Şi, ziyaret öncesi ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Donilon ile görüştü. Donilan ile Pekin’de görüşen Şi, haziran başında Kaliforniya’da yapılacak görüşmeyi “sabırsızlıkla beklediğini” ifade etti. Şi, “Çin ile ABD ilişkilerinin geçmiş ve geleceği bağlayan önemli bir aşamada” olduğunu söyledi.

Obama ile görüşmesinde ortak ilgi dahilindeki önemli stratejik konular, karşılıklı güvenin geliştirilmesi ve işbirliğini artırıcı hususların gündeme geleceğini kaydeden Şi, yapılacak zirvenin ikili ilişkilere canlılık katacağını belirtti. Şi, görüşmenin Asya-Pasifik bölgesi, dünya istikrarı ve barışına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Thomas Donilon da Obama ve Şi görüşmesinin iki ülkenin ilişkileri açısından önemli bir fırsat olduğunu, olumlu ve yapıcı ilişkilerin iki ülkenin ve dünyanın yararına olduğunu vurguladı.

Donilon, zirveyle ilgili yaptığı ziyaret çerçevesinde, Çin Devlet Müşaviri Yang Cieçı ve üst düzey askeri yetkili Fan Çanglong ile de biraraya geldi.

Şi, haziran ayının başında Güney Amerika turunun ardından ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Çin-ABD zirvesine katılacak.

Bir Yorum

  1. Adi şerefsizler sırf çıkarlarınız için büyük mücadelede olan Suriye’yi kullandınız.Sizinde ÖSO denen acımasız çeteden farkınız yok onlarda insan yiyor sizlerde . ALLAUEKBER size fırsat vermesin amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu