Genel

Suriye’nin egemenliği bağımsızlığı selameti ve birliğine saygı gösterilmelidir

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat dün akşam saatlerinde Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhai Jun ile Suriye’deki durumlar, Suriye ve Çin arasındaki ilişkiler ve Çin’in bölgeden yana ilkeli tutumlarını masaya yatırdı.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Ahmet Arnus, Çin’in Şam Büyükelçisi ve Zhai Jun’a eşlik eden heyet katıldı.

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Zhai Jun; ön görüşmeler yaptıklarını, Suriye’deki durumlar konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ve Suriye’de yaşanan bu zor sürecin atlatılması yönünde işbirliğini pekiştirme yollarını değerlendirdiklerini söyledi.

Çin’in Suriye konusunda bir çok kez ilkeli tutumunu belirttiğine dikkat çeken Zhai Jun; aynı zamanda Suriye’nin egemenlik ve bağımsızlığına ilaveten toprak bütünlüğü ve selametine tüm taraflarla birlikte uluslararası toplum tarafından saygı gösterilmesi gereğini belirttiğine işaret etti.

Zhai Jun; ülkesinin Suriye halkının bağımsız seçeneğini, ulusal diyalogu ve bu ülkedeki geleceğe dönük reformları desteklediğinin altını çizerken; bu yönde ilerlemenin sağlanmasında umutlarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı