Genel

Suriye’nin geleceğine Arap Birliği değil, Suriye halkı karar verecektir

Suriye dışişleri bakanlığı, Arap Birliği dışişleri bakanlığının Suriye’nin içişlerine yönelik müdahalesini içeren bildirisine karşı çıktı.

Arap Birliği’nin bildirisinde, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’dan iktidarı bırakması, geçici hükümetin kurulması ve Suriye’deki BM gözlemci güçlerin görevlerinde değişikliğe gidilmesi gibi konular yer almıştı.

İRNA’nın haberine göre, Suriye dışişleri bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, basına yaptığı açıklamada, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Arap Birliği dışişleri bakanları oturumunda yayınlanan bildirinin açık bir şekilde Suriye’nin iç işlerine müdahale manasına geldiğini bildirerek, BM gözlemci güçlerinin görevlerinin değiştirilmesi konusunda yetkinin Arap Birliği’nde olmadığını, ayrıca Suriye’nin geleceğini de Arap Birliği değil, Suriye halkının karar vereceğini bildirdi.

Makdisi, Suriye yönetiminin, Annan planına bağlı kaldığını belirterek, “Suriye halkı ne karar verirse Suriye yönetimi ona bağlı kalacaktır” dedi.

Suriye dışişleri bakanlığı sözcüsü, bu ülkenin sorununun yalnızca görüşmeler ve seçim yoluyla çözülebileceğini söyledi.

Makdisi, Suriye ordusunun halihazırda Suriye halkının güvenliğini sağladığını zira dış güçlerin işbirlikçisi silahlı teröristlerin Suriye halkını ve ordusunu hedef aldığını dile getirdi.

Suriye yönetimi, Amerika’nın yanı sıra Türkiye ve Arabistan gibi bölge ülkelerini Suriyeli teröristlere silah ve lojistik destek vermekle suçluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı