Suriye Dostları

Suriye’nin içişlerine müdahale uluslararası kanunların ayaklar altına alınmasıdır

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Suriye’nin içişlerine müdahale etmenin uluslararası kanunların ayaklar altına alınması manasına geldiğini söyledi.

Rahimi, dün Beyrut’ta Lübnan başbakanı Necib Mikati ile görüşmesinde, Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü müdahaleye karşı olduklarını belirtirken, Suriye’de huzur ve barışın tekrar eski haline dönmesi için bu ülkenin reform programlarına destek vermek gerektiğini dile getirdi ve “İran, ırkçı İsrail’in Lübnan’a saldırdığı 33 günlük savaş ve 2008′de Gazze’ye saldırdığı 22 günlük savaşta olduğu gibi bugün de direnişe destek vermektedir” dedi.

Rahimi, İran ve 5+1 grubu arasında İstanbul’da düzenlenen müzakereye de temas ederek sözkonusu oturumda İran’ın nükleer enerjiden barış amaçlı yararlanma hakkının tanındığını belirterek, Bağdat oturumunda da benzeri bir neticenin alınmasını umut etti.

Sözkonusu görüşmede Lübnan başbakanı Necib Mikati de, İran’ın Lübnan’a yönelik çeşitli yardımlarına teşekkür ederek, Lübnan’ın İran gibi Suriye’ye yönelik her türlü müdahaleye karşı olduğunu ve Suriye sorununun Suriyelilerin kendi aralarında müzakereyle çözümlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı