GenelYalan ve İftiralar

Suriye’nin kimyasal silah kullanacağı yalanları dış mudahaleyi hazırlamak içindir

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı yayınladığı bildiride; Suriye Arap Cumhuriyetine yönelik siyasi ve medya savaşını önemle izlediğini belirterek, bu savaşın kitle imha silahları yalan perdesi altında herhangi bir dış askeri müdahaleyi aklama ve dünya kamuoyunu böyle bir müdahaleye hazırlamayı hedeflediğini ifade etti.

Suriye’nin içinde durum, gelişme ve koşullar ne olursa olsun kesinlikle ve mutlak bir şekilde krizde kimyasal yada biyolojik silahların kullanılmamasıyla temsil olan Suriye’nin tutumuna vurgu yapan Bakanlık; muhtelif türleriyle tüm bu silahların güvenli ve emin ellerde olduğunu, Suriye Arap ordusunun da himayesi altında tutulduğunu belirtti. Bakanlık bu silahların ordu tarafından saklandığı ve direk denetiminde tutulduğuna dikkat çekerek, ancak ve ancak ülkenin dış saldırıya maruz kalması durumunda kullanılacağını ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi; bakanlığın bildirisini gazetecilere okurken; Bakanlığın daha önce de Suriye’nin bu tutumunu bu yönde ve klasik olmayan silahların üçüncü bir tarafın eline geçmesinden endişelerini ifade eden bir kısım ülkelere ayrıntılarıyla bildirdiğine işaret etti.

Makdisi bu bağlamda Suriye’nin aynı zamanda endişe verecek bir başka noktadan da uyarıda bulunduğunu söyledi. Suriye’nin, ülkedeki siyasi sistemi sabote etmede artan iflas ışığında terör gruplarının dışarıdan taktiksel bombalar yada biyolojik mayınlarla silahlandırılmaları tehlikesinden uyardığına dikkat çeken Makdisi; teröristlerin bu gibi silahları her hangi bir köyle kullanıp Suriye ordusunu itham etme planının tehlikesinden uyardığına vurgu yaptı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bildirisinde; Suriye’ye yönelik programlı politik ve medyatik savaşın kirizi aşmada Suriye’ye hiç bir faydası olmayacağına işaret etti. Suriye ve Suriyeliler için endişeli olduklarını iddia eden ülkeleri harcadıkları çabaları besledikleri, eğittikleri, barındırdıkları, silahlandırdıkları ve finanse etikleri insanları siyasi çözüme ikna etmek için kullanma nasihatinde bulunduğunu kaydetti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bildirisinde; tüm bunları yapan ülkelerin BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan planına bağlı kalmaları gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı