Genel

Suriye’nin Kuneytire halkı: Golan, Arap ve Suriye toprakları olarak kalacaktır

Suriye’nin Kuneytire bölgesi sakinleri, Golan tepelerinin Suriye’ye ait olduğunu ve Siyonist rejimin Golan ile ilgili tüm plan ve programlarının boş olduğunu söylediler.
Suriye’nin Kuneytire sınır bölgesi sakinleri bir tezahürat gösterisinde, Golan tepelerinin Araplara ve Suriye devletine ait olduğunu ve öyle de kalacağını ilan ettiler. İşgalin mutlaka biteceğini ve en sonunda Suriye devletinin kucağına geri döneceğini ifade ederek, Siyonist rejimin Golan ile ilgili tüm kararlarının boş ve kanunsuz olduğunu, aynı zamanda hiçbir değerinin de olmadığını açıkladılar. Tezahüratlar aynı zamanda Kuneytire bölgesinin El Baas şehrinin El Hademi kentindeki Mecel-i Şems, Mesede, Buk’asa, Ayn-u Kuniyye ve El Gacer köylerinde de gerçekleşti. Halk Siyonist rejimin, “Bölgesel Konseyler” adı altında Golan’da seçimler gerçekleştirmesini kınadılar.
Kuneytire Valisi Ahmet Şeyh Abdulkadir gösterilerde şu açıklamalarda bulundu; Siyonist rejimin bu eylemi kanunlara aykırıdır ve Golan’ı Yahudileştirmek için yapılan bir eylemdir.
Bu konuşmada vali, işgal altındaki Golan sakinlerinin sağlam ve vefalı duruşunu ve topraklarına olan bağlılıklarını da öven sözlerde bulundu.
Kuneytire Hizb-u Baas yapılanması başkanı da gösterilerde bulunuyordu. Şu açıklamalara yer verdi; Suriye halkı, Siyonist rejimin Golan’ı Yahudi yerleşim bölgesi yapmak üzere gerçekleştirdiği eylemleri boşa çıkararak, onların burayı işgal bölgelerine katma eylemlerini başarısız kılacaktır.
Rafet El Hüseyin Suriye Meclisi Temsilcisi de şu açılamalarda bulundu; Siyonist rejimin işgal edilmiş Golan’da, “Bölgesel Komisyon Seçimleri” adı altında seçim yapma kararı, kanunsuz ve boş bir karardır ve hiçbir etkisi de olmayacaktır. Bu rejimin Golan sakinlerine yaptığı tüm eziyetler, bu bölgeyi Suriye topraklarından ayırmaya yetmemiştir.
Siyonist rejim geçtiğimiz hafta Golan’da “Bölgesel Komisyon” adı altında seçimler yapma kararı almıştı.
Suriye’de Aile İşleri Bakanlığı Pazar günü akşamı Birleşmiş Milletler Genel Başkanı’na ve Güvenlik Güçleri Başkanlığı’na yazdığı mektupla, Siyonist rejimin Suriye Golan tepelerinde iç seçimler yapılmasına yönelik aldığı kararın kabul edilir olmadığını ve uluslararası kanunların açıkça ihlali sayıldığını ilan etti.
Siyonist rejim 1967 yılından bu yana Suriye topraklarının Golan tepelerinde, 1200 kilometrekarelik bir alanı işgal etmiştir. Golan tepelerinden 510 kilometrekarelik bir alan ise Suriye Hükümeti’nin yönetiminde kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu