GenelSuriye Düşmanları

Suriye’nin Mısır, Kuveyt, Ürdün ve İngiltere büyükelçiliklerine saldırı düzenledi

Suriye’deki teröristlerin yönetim merkezi İstanbul meclisine bağlı ve kendilerine muhalif diyen gruplar bu sabah Suriye’nin Mısır, Kuveyt, Ürdün ve İngiltere’de bulunan büyükelçiliklerine saldırı düzenlediler.

İstanbul Meclisine bağlı bir grup bu sabah saat 3 sularında Kahire’de Suriye Büyükelçiliği binasına saldırarak tahrip etti, içinde bulunan eşyaları çaldı ve yaktı.

Büyükelçiliğin Enformasyon Bürosu yaptığı açıklamada saldırgan grubun büyükelçiliğe ait Mısırlı güvenliğin zayıflığından faydalanarak harekete geçtiğini ve büyükelçiliğe ait mülk, cihaz ve evraklara büyük zararlar verdiklerini dile getirdi.

Büyükelçilik civarında oturan görgü şahidi Mısırlı vatandaşlar saldırgan grupta bulunan kimi bozguncuların benzin kimilerin silah kimilerinin de keskin aletler taşıdıklarını gördüklerini ifade ettiler.

Yapılan açıklamada İstanbul Meclisine bağlı söz konusu saldırgan grubun geçtiğimiz Cuma günü büyükelçilik binasına saldırdığını ancak Mısırlı güvenlik kurumlarının buna rağmen hiçbir önlem almadığına dikkat çekildi.

SANA’nın Kuveyt’teki muhabiri Kuveyt güvenlik güçlerinin büyükelçilik binasını etrafında güvenlik şeridi oluşturduğunu ve bu şeridin içinde bulunanlar kimliklerini çektiğini aktardı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı Suriye’nin Kuveyt Büyükelçiliğinin saldırıya uğraması karşısında üzgün olduğunu belirterek saldırıyı şiddetle kınadı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı bugün yayınladığı beyanda Suriye büyükelçiliğine yönelik düzenlenen saldırının Kuveyt kanunlarına aykırı olmakla birlikte uluslararası misak ve yasaları da çiğnemek anlamına geldiğini aktardı.

Ayrıca Kuveyt İçişleri Bakanlığı da yayınladığı beyanda uluslararası kanunlarla güvence altına alınmış olan büyükelçilik ve uluslararası diplomatların korunması ilkelerini çiğneyen bu saldırıdan büyük üzüntü duyduğunu beyan etti.

Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Şeyh Ahmet el-Hammud Sabah da saldırıya maruz kalan Suriye Büyükelçilik binasını ziyaret ederek ilgili taraflara kanunları uygulamaları ve kaos oluşmasına izin vermemeleri yönünde gerekli talimatları verdi.

Suriye’nin Ürdün Büyükelçiliğindeki Enformasyon Sorumlusu Heysem Mustafa kendilerine muhalif diyenlerden oluşan onlarca kişinin sabahın erken saatlerinden itibaren birkaç kere saldırı girişiminde bulunduklarını ancak Ürdün güvenlik birimlerinin aldığı sıkı önlemler neticesinde bu saldırıların başarısız olduğunu açıkladı.

üyükelçiliklere düzenlenen saldırıların İstanbul meclisinin hezimetiyle sonuçlanabileceğine dikkat çeken Mustafa; farklı ülkelerde kendi ülkesinin büyükelçiliklerine saldıranların bozguncu ve ulusal egemenlik düşmanlarından başka bir şey olamayacaklarını belirterek bu saldırganların paltalk odalarında Mosad ve CIA’dan emir aldıklarını vurguladı.

Dezenformasyon Televizyon Kanallarından Talimat Aldılar

Suriye’nin İngiltere Büyükelçisi Sami el-Heymi kimi bozguncuların bu sabah Londra’da bulunan Suriye büyükelçilik binasına saldırarak binanın birinci katındaki kimi ofisleri tahrip ettiklerini açıkladı.

Bu saldırının Suriyelilerin kanının akıtılmasına ortak olan kimi dezenformasyon televizyon kanallarından alınan talimatla gerçekleştirildiğine işaret eden Heymi; İngiltere polisinin saldırının başlamasından kısa bir süre sonra olay yerine gelerek kontrolü sağladığını aktardı.

Büyükelçiliklere yönelik saldırıları üzüntü verici olarak nitelendiren Heymi; İngiltere hükümetinin büyükelçiliği korumakla ilgili sorumluluğunu yerine getirdiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı