GenelSuriye Düşmanları

Suriye’nin seçimini geçersiz sayan AB, Mısır’ın uydurmasyon seçimini tebrik etti

Avrupa Birliği, resmi açıklamaya göre halkın katılmadığı yüzde 47’lik bir katılımla Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Abdulfettah Sisi’yi tebrik etti.

El Alem televizyonunun haberine göre AB Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton, cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla Abdulfettah Sisi’ye bir tebrik mesajı gönderdi.

Ashton mesajında, “Avrupa Birliği, Mısır’ın yeni cumhurbaşkanı olarak Abdulfettah Sisi’yi tebrik etmekte ve kendisinin ülkede yaşanan büyük sorunlara karşı koyabilmesini ummaktadır” dedi.

Brüksel’den Mısır’a seçim gözlemcileri gönderdiklerini belirten Ashton, Mısır seçimlerinin sağlıklı yapıldığı bilgisini aldıklarını söyledi.

Mısır’da sivil toplum kuruluşları mensuplarının, muhaliflerin ve aktivistlerin tutuklanmasından kaygı duyduklarını da belirten Ashton, ifade ve gösteri özgürlüğüne saygılı olunması çağrısında bulundu.

Mısır’ın eski Savunma Bakanı General Abdulfettah Sisi, resmi açıklamalara göre yüzde 47’lik bir seçimle oyların yüzde 96’sını alarak cumhurbaşkanı seçilmişti.

Avrupa Birliği Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton, geçtiğimiz salı günü yüzde 73.42 katılımla gerçekleşen Suriye seçimlerini gayri meşru ilan etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı