Genel

Suriye’nin Türkiye’nin yaptığı açıklamalara yanıt verecek vakti yoktur

Türkiye’den Suriye’ye karşı yükselen sert sözlere Suriye’den ilk defa yanıt geldi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bugün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Dauvtoğlu’nun Suriye üzerine yaptığı açıklamalar soruldu. Muallim, soruya şöyle yanıt verdi: “Davutoğlu, Suriye’yle ilgili her gün bir açıklama yapıyor. Bizim, Davutoğlu’nun her gün yaptığı açıklamalara yanıt verecek vaktimiz yok. Özellikle Erdoğan hükümeti, Suriye’ye karşı düşmanca adımlar atarken, ne bekleyebiliriz ki onlardan?”

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bugün saat 13:00’te düzenlediği basın açıklamasıyla, Arap Birliği’nin Suriye için sunduğu son girişimi değerlendirdi. Muallim “Gözlemcilerin hazırladığı raporu görüşmek yerine hazırladıkları siyasi bir raporla değiştirdiler. Egemenliğimizi çiğneyen bu raporu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Suriye’deki Arap Birliği Gözlemci Heyeti’nin hazırladığı rapora işaret eden Muallim “Rapor, Suriye’de şiddetin azaldığını ve Suriye hükümetinin girişime bağlı kaldığını teyid etti. Raporda, Suriye’de silahlı grubun varlığı, kamu ve özel mülkiyete, Suriye Ordusu’na yönelik saldırılar gerçekleştirdiği belirtildi. Raporda, medya kuruluşlarının Suriye’ye girişine müsaade edildiği, Cumhurbaşkanı Esed’in onayladığı genel af kapsamında binlerce tutuklunun serbest bırakılmasından söz etti. Rapor, Suriye’ye karşı plan hazırlığı içerisinde olanları hoşnut etmediği için, rapor üzerinde görüşmelerde bulunmadılar” dedi.

Suudi Arabistan’ın Gözlemci Heyeti’ndeki üyelerini geri çekmesi hakkında sorulan bir soruya yanıt olarak Muallim “Muhtemel Suud, gözlemcilerinin Suriye’deki gerçekleri görmesini istemiyor. Çünkü bu durum, kendi planlarına uygun değil. Çözüm Arap Birliği’nden değil, Suriye halkının çıkarlarına uygun olarak Suriye’den çıkan çözümdür. Bundan ötürü onların çözümlerini reddettik. Biz, komplonun ve boyutlarının farkındayız” dedi.

Muallim, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in yakında onaylayacağı yeni anayasanın birkaç hafta içerisinde referanduma sunulacağını, ilan edilen siyasi reformların da zamanında hayata geçirileceğini kaydetti.

Özgür Suriye Ordusu’nun saldırılarına dikkat çeken Muallim “Suriye hükümeti, bazı bölgelerde korku salan silahlı gruplar sorununu çözmek için uygun kararı almakla sorumludur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı