Genel

Suriye’nin yeni anayasasu bütün talepleri büyük oranda karşılıyor

Yaşanan olayların gerçeğini yerinde incelemek amacıyla Suriye’yi ziyaret etmekte olan Mısırlı basın heyeti üyeleri; Suriye’de uygulanmakta olan reformların bu topraklarda güvenlik ve istikrarı yeniden sağlayacağına inandıklarını dile getirdiler.

Heyet üyeleri ayrıca yeni anayasa taslağının Suriyelilerin bütün düzeylerdeki taleplerini büyük oranda karşıladığına dikkat çektiler.

Heyet üyeleri arasında bulunan Mısırlı Nasiri Partisi Siyasi İşler Sekreteri Muhammed Seyyid Ahmet; bu ziyaretin Suriye’de uygulamakta olan reform sürecindeki gelişmelerle ilgili sürekli bir iletişim çerçevesinde gerçekleştiğine dikkat çekerek onurlu ve milliyetçi bütün Arapların bu reformların gerçekliğinin Suriye’nin inşa ve gelişim yolunda ilerlediğini yansıttığını ibraz etmeye çalıştıklarını belirtti.

Suriye ile dayanışma içerisinde olan Mısırlılar olarak Suriye’ye sürekli gelip gittiklerini dile getiren Ahmet; bu ziyaretlerinde gördükleri gerçekleri kimi etkinlikler ve makaleler aracılığıyla Mısır kamuoyuna taşıdıklarını kaydetti.

Suriye yönetiminin halkın siyasi reform taleplerini hızla karşıladığını belirten Ahmet; halkın talepleri doğrultusunda hazırlanan yeni anayasa taslağının, yeni siyasi partiler, basın ve daha birçok siyasi reformun sosyal adalete hizmet eden çağdaş bir niteliye sahip olduklarını beyan etti.

Öte yandan Mısırlı Belağ Gazetesi Genel Editörü Abdo Mağribi ise olayların başlamasından bu yana Suriye’yi ikinci defa ziyaret ettiğine değinerek bu ziyaretleri sırsında tanık olduklarının bölgesel ve uluslararası medyada gördüklerinden çok farklı olduğunu gözlemlediğini dile getirdi.

El-Ahram Gazetesinden Gazeteci Yazar İlhami el-Melici; ziyareti sırasında Şam’da güvenliğin daha iyiye gittiğini gözlemlemekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, heyetin yaşanan olayları yerinde incelemek amacıyla daha birçok bölgeyi ziyaret edeceğini belirtti.

Mısırlı Cumhuriyet Gazetesi Genel Editörü Yardımcısı Muhammed el-Fevval; kimi Arapların, Filistin halkını destekleme konferanslarına katılmak yerine Arap halklarına karşı kurulan komplo konferanslarına katıldıklarını söyleyerek Mısırlı heyetin Suriye ziyareti sırasında dezenformasyon medyanın hedefi olduğunu açıkladı.

Fevval; dezenformasyon medya araçlarının Mısırlı heyetin Hama’yı ziyaret ettiği sırada saldırıya maruz kaldığını iddia ettiklerini ancak heyet üyelerinin bu yöndeki haberleri yalanladıklarını kaydetti.

Arap el-Ahram Gazetesi Uluslararası Haberler Bölümü Başkanı Usame el-Delil; ülke dışında bulunan Suriyeli muhalefetin halktan herhangi bir yetki almadan yada herhangi bir demokratik seçime tabi olmadan kendini Suriye halkının sözcüsü ve temsilcisi olarak gördüğünü dile getirdi.

Delil; Suriye halkının meşru ve haklı talepleri bulunduğunu ve Suriye yönetiminin reformlardaki ciddiyetini somut bir şekilde yansıtmasının Suriye topraklarında diyaloga öncelik verilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı