GenelSuriye Dostları

Suriye’nin Zebedani ile Foa ve Keferya beldelerindeki ateşkes İran’ın girişimleri ile sağlandı

Suriye’nin Zebedani ile Foa ve Keferya beldelerinde ateşkes ilan edildiği bildirildi.

El Arabiya televizyonunun haberine göre Zebedani’de Suriye ordusu ve Hizbullah, Foa ve Keferya beldelerinde de silahlı gruplar ateşkes konusunda anlaştı.

Nusra liderliğindeki silahlı grupların oluşturduğu Fetih Ordusu, Suriye ordusu ile Hizbullah’ın Zebedani’ye yaptıkları operasyonu durdurmak için İdlib’in nüfusunun çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu Foa ve Keferya beldelerine geniş çaplı saldırı başlatmıştı.

El Menar televizyonu, ateşkesin bugün sabah saat 6’da başladığını belirtirken; Reuters haber ajansı, ateşkesin Türkiye ve İran’ın girişimleri sonucu gerçekleştiğini bildirdi.

El Arabiya televizyonu, ateşkes görüşmelerini silahlı gruplar adına Ahrar Şam’ın yürüttüğünü belirterek örgüte yakın bir kaynağın “ateşkes konusunda anlaşma sağlandı; ama diğer meselelerdeki görüşmeler sürüyor” dediğini nakletti.

El Arabiya’nın haberine göre Suriye hükümetine yakın bir kaynak, ateşkes görüşmelerinin bir arabulucu vasıtasıyla başladığını belirterek “ateşkes başladıktan sonra zarar gören kişiler bu bölgelerden çıkarılacak ve atılacak diğer adımlarla ilgili müzakereler yapılacak” dedi.

Londra merkezli muhalif insan hakları örgütü Mirsad ise ateşkes sağlandığını doğrulayarak varılan anlaşmayla Zebedani’deki silahlı grupların çıkarılması ve uzun bir süredir silahlı grupların kuşatması altında bulunan Foa ve Keferya’daki halka insani yardım ulaştırılması konularındaki görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Fetih Ordusu’nun bileşenlerinden biri olan Ahrar Şam adlı grup geçtiğimiz hafta Suriye ordusu ve Hizbullah’ın operasyonlar yaptığı Zebedani kentiyle ilgili olarak bir İran heyeti ile görüşmeler yaptığını açıklamıştı.

El Arabiya’nın haberine göre örgüt yaptığı açıklamada müzakerelerin İran heyetinin sivillerin ve silahlı militanların başka bir bölgeye nakledilmesi konusundaki ısrarı sebebiyle başladığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı