GenelSuriye Düşmanları

Suriye’ye dış müdahale Suudilerin teröristleri göndermesi ve finanse etmesi kanalıyla oldu

Rusya Duma Meclisinde Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksi Puşkov, Suriye’de cereyan edenlerle ilgili dış müdahalenin özellikle, demokrasiyi yaymak için değil bilakis Suudi rejiminin Suriye’ye kindar tutumundan dolayı, Katar ve Suudi Arabistan tarafından terörist ve kiralıkları göndermek, silahlandırmak ve finanse etmek kanalıyla meydana geldiğini söyledi.

Puşkov Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Suriye’nin içişlerine karışımın demokrasiyi yaymak için olmadığını, öyle ki Suudi Arabistan’ın başkalarına demokrasi taşıyamayacağını çünkü öncelikle kendilerinin bir anayasaya sahip olmadıklarını ve yönetim şekli olarak demokrasiyi tanımadıklarına dikkat çekti.

SANA Moskova muhabirinin yönelttiği soruya cevaben Puşkov, Suudi Arabistan’ın aşırı dinci grupları finanse etme ve silahlandırmadaki rolünün çok büyük olduğunu, bugünkü rolünün Katar’ın rolünden daha büyük olduğunu, söz konusu terör gruplarına sundukları yardımların, Şam’a yönelik kininden dolayı milyarlarca dolarla sayılabileceği söyledi.

Suriye ile ilgili Cenevre II konferansının düzenlenmesiyle ilgiliyse Puşkov, konferansın düzenlenmesi tarihinin değişmemesini umduğunu dile getirerek, uluslar arası konferansın tekrarlana gelen ertelenişinin ittifak imkânları ufuklarını baltalayacağını söyledi.

Suriye’deki yönetimi Cenevre II konferansında teslim etme meselesine umut bağlayanları bu konuyu unutmaya çağırarak, ülkede şiddet sahasının düşürülmesi gereğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı