GenelSuriye Dostları

Suriye’ye yardım silah göndererek orayı savaş alanı haline getirmek değildir

İran Meclis Başkanı Laricani “Biz, 5+1 Grubuyla görüşmelerimizin Türkiye’de olmasına karşı değiliz” dedi.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani El Alem haber kanalına verdiği röportajda, Türkiye’nin İran nükleer konusuyla ilgili rolünden söz ederken “Türkler, görüşmelerin Türkiye’de olmasını istemişlerdi. İran da buna hayır demedi ve kabul etti” dedi.

Meclis Başkanı Laricani daha sonra “Buna göre, 5+1 Grubuyla olacak gelecek müzakereler Türkiye’de olabilir. Fakat tabi bunun zamanı konusunda Milli Güvenlik yüksek Konseyi Sekreteri sayın Celili’yle Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi bayan Ashton’un uzlaşmaları lazım. Ama meselenin aslıyla bizim hiç sorunumuz yok” ifadesini kullandı.

Laricani ayrıca bir başka soru üzerine, Suriye’de reform yapılması konusunda İran’la Türkiye’nin aynı fikirde olduklarını, ancak bakış açısı ve uygulanması gereken yöntemlerde farklılıklar olduğunu belirterek “Suriye’de reform yapılması için bu ülkeye yardımcı olmak lazım. Bu ülkede siyasi partilerin halkın talepleri yönünde aktif olmaları, anayasalarının de değiştirilmesi gerekiyor. Fakat bu ülkeye yardımcı olmanın anlamı oraya silah gönderip, Suriye’yi bir savaş alanına çevirmek değil. Tabi biz Türkiyeli dostlarımızla bu konularda iyi görüşmelerimiz oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı