GenelSuriye Düşmanları

Suriye’yi karıştıran teröristler Türkiye sınırında karakol kurdu

Suriye’yi karıştıran teröristler Türkiye sınırında kurduğu ‘ileri karakol’ dün Times gazetesi ve Reuters haber ajansı tarafından haber yapıldı. Reuters tarafından yayınlanan fotoğraflarda 4 adet Kızılay çadırı ile kurulan ‘ileri karakolun’ (outpost) Hatay yakınlarında olduğu belirtildi.

Reuters ajansının ‘Türkiye sınırında’ diye verdiği, Times gazetesinin ise ‘Asi Nehri’nin Türkiye tarafında’ diye tanımladığı Özgür Suriye Ordusu’na ait ‘ileri karakol’ çadırları ilk kez görüntülendi. Times yazarı çadırların Türk tarafında olduğunu doğruladı ve ekledi: Yazdıklarımın arkasındayım ama bu tartışmanın bir parçası olmak istemiyorum.

Silahlı muhalif teröristlerin komutanı olan ve aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu’nun sözcülüğünü de yapan Yarbay Halid Hamud’un da silahıyla birlikte Kızılay çadırı içerisinde poz verdiği fotoğraflarda muhalif askerler arasında kadın Suriyeliler’in de olduğu görüldü. İngiliz The Times gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapan eski Washington Büro şefi ve Dış Haberler Müdürü Martin Fletcher tarafından yazılan haber ise tartışma yaratacak cinstendi. Fletcher, Asi nehrinin en daraldığı bölgede yer aldığını iddia ettiği çadırların Türkiye tarafında bulunduğunu ve 4 çadırın terk edilmiş bir çiftlik evinin hemen yanında kurulduğunu iddia etti.

Cumartesi günü çadırları ziyaret ettiğini belirten İngiliz gazeteci birkaç düzine üniformalı askerle karşılaştığını belirtti. Bu askerlerin ateşkesi bir maskaralık olarak yorumladığını kaydederek muhalif grubun lideri olan 29 yaşındaki Muhammed el-haj Hasan adlı askerin, “Ateşkes kararını duyduğum zaman o kadar sinirlendim ki Kalaşnikofumu alıp nehri geçerek Suriye kontrol noktasını taradım” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı