Genel

Suriye’yi koruma ve parçalanmasını önlemeye önem veriyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Tahran’da bulunduğu temasların ardından İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Lavrov; temaslarında Suriye konusuna özel bir önem verdiklerini ve bir dizi anlaşmaya vardıklarını belirterek; Suriye konulu uluslararası bir konferansın düzenlenmesine odaklandıklarını açıkladı.

Lavrov; tüm dünyanın güvenliğine tehlike teşkil etmesi nedeniyle Rusya’nın İran yada başka herhangi bir ülkeye tek taraflı tehlikeye kesinlikle karşı olduğunu belirtti.

ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton’un açıklamalarına cevap veren Lavrov; Lavrov; Rusya’nın Suriye ile uyguladığı tüm anlaşmaların savunma teçhizatları ve silahlarına ilişkin olmasının yanında uluslararası hiç bir kanun yada yasaya aykırı olmadığını vurguladı. Lavrov; fakat Washington’un Suriye’deki silahlı gruplara silah gönderdiğine dikkat çekti.

Lavrov; Tahran temaslarında İran’ın nükleer programı konusunda 5+1 grubunun görüşmelerini tartıştıklarını söyledi.

Rusya’nın Suriye ve Suriye devletinin korunmasına verdiği önemi ifade eden Lavrov; Suriye’nin herhangi bir şekilde bölünmesine yada parçalanmasına karşı olduklarını vurguladı. Lavrov; Rusya’nın Suriye’nin bölge istikrarının temel ekseni olması itibarıyla Rusya’nın Suriye devletini desteklediğini söyledi.

Libya’da olanların dünya düzeyinde büyük bir yıkım ve terörden ibaret olduğunu belirten Lavrov; şu ana kadar bunun verilerinin mevcut olduğunu, böyle bir şeyin yeniden tekrarlanmasına karşı olduklarının altını çizdi.

Tüm şiddet eylemlerinin bitmesi gerektiğini belirten Lavrov; son günlerde okullara ve devlet kurumlarına saldırılar görüldüğüne dikkat çekti.

Lavrov; ülkesinin Suriye konulu uluslararası bir konferansı katılımcıların uygun görecekleri herhangi bir yerde düzenlemeye hazır odluğunu belirtirken, Suriyeli tüm taraflar ve taraflara etkileri olan tüm güçlerin konferansın başarısı için çaba harcamaları gerektiğine vurgu yaptı.

Söz konusu konferansa katılmak üzere 15 ülkenin önerildiğini ifade eden Lavrov; bu ülkelerin olanaklarını çözüm yönünde kullanmalarıyla birlikte Suriyeli tarafları diyalog masasına oturmaya ikna etmeleri gereğini vurguladı.

Lavrov; Suriye krizinin çözülmesi ve Annan planının uygulanmasında ülkelerin söylem ve fillerinin birbirleriyle uyuşması öneminin altını çizdi.

Kendi tarafından İran Dışişleri Bakanı Salihi; ülkesi ile 5+1 grubu arasındaki görüşmelerin çözüm yönünde ilerlemesi temennilerinde bulunarak çözüm konusunda umutlu olduklarını ekledi.

Salihi; Suriye konusunun bizzat Suriyeliler tarafından halledilmesi gereğine dikkat çekerek; bir kısım tarafların Suriye muhalefetini desteklediğini, ülkeye silahlı milisler gönderdiklerini ve reform adımlarını engellediklerini belirtti.

Suriye’nin reform adımlarını uyguladığına işaret eden Salihi; bu reformları tamlaması için gereken fırsatın verilmesi önemini ifade etti.

Suriye’deki krize barışçıl bir çözüm bulma amacıyla Rusya ile ortak çalıştıklarını ifade eden Salihi; ne yazık ki bir kısım tarafların konuşma ve fiillerinin birbirlerine uymadığını, Suriye’de istikrarı sabote etmeye çalıştıklarını ve silahlılara destek sağladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu