Genel

Suud rejimi askeri alanda başarısız oldukları itiraf etti

Arabistan savunma bakanı Muhammed bin Salman, Arabistan ordusunun gücünün etkili olmadığını ve milyarlarca dolar askeri harcamaya rağmen savaş arenasında gerekli beceriyi sergileyemediğini itiraf etti.
Pazartesi günü Arabistan kabinesi “2030 Arabistan Ufku” başlıklı iktisadi reform paketinin onaylamasının ardından bir açıklama yapan Muhammed bin Salman, petrol gelirlerinin azalması gözetilerek başta askeri alan olmak üzere çeşitli alanlarda ilerleme kaydetmek için gerekli tedbirlerin alınmasına vurgu yaptı.
Arabistan’da ekonomi konseyi başkanlığını da yürüten Muhammed bin Salman, Suud yetkililerin ordunun etkinliğini arttırma çabalarına işaretle, Arabistan son yıllarda askeri bütçe açısından dünyanın ilk üç ülkesi arasında yer aldığını, fakat buna rağmen yerli askeri sanayiden yoksun olduklarını ve ordu da hala savaş yeteneğinden yoksun olduğunu vurguladı.
Arabistan’da askeri giderlerin uygun olmayan yöntemlerle harcandığını belirten Muhammed bin Salman, bundan sonra silah alım sürecini gözetlemek ve askeri sanayi alanında kamu firmaları açmakla ülkenin askeri ihtiyaçlarını içeride üretmeye çalışacaklarını ifade etti.
Arabistan savunma bakanının ordunun beceriksizliğini itiraf etmesi ve askeri alanda milyarlarca dolar harcandığını itiraf etmesi, uluslararası kurumların raporuna göre bu harcamaların büyük bir bölümü Muhammed bin Salman savunma Bakanı koltuğuna oturduktan sonra Batılı firmalarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde gerçekleştiğini belirttiği bir sırada gündeme geliyor. Yine aynı raporlara göre, dünyada son bir yılda bir çok ülkenin askeri giderleri önemli oranda değişmezken, Arabistan on milyarlarca dolarlık silah alımı ile dünyada en yüksek askeri harcama yapan ülkeye dönüştü.
Gerçekte Arabistan son yıllarda hiç bir ülke tarafından tehdit edilmediği halde Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Batılı devletlerden yaklaşık 100 milyar dolar silah satın aldı ve böylece dünyanın en büyük silah alıcısı oldu.
Arabistan’ın askeri giderlerinin artmasına yönelik eleştiriler ise, Suud rejimi geçen yılın mart ayında müdahaleci bir çıkış yaparak Yemen topraklarına saldırdığı ve yine Suud yetkililerin bizzat itiraf ettiği üzere satın aldıkları silahların önemli bir bölümünü Irak ve Suriye’de muhalif örgütlere hibe ettikleri bir sırada gündeme geliyor. Uzmanlar ise Arabistan gibi rejimlerin Batılı ülkelerden silah alımı, Batı’nın krizde ekonomisini kurtardığını ve iflas etmesini önlediğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı