GenelSuriye DostlarıYemen Gerçekleri

Suud rejimi gayri meşru hedeflerine ulaşamadığı gibi kendi çöküşü için zemin hazırladı

İran İslam cumhuriyeti Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan, İran’ın bölge milletleri ve devletlerine teröristlere ve işgalcilere karşı mücadelelerinde desteğe devam edeceğini vurguladı.

Bugün Moskova’da düzenlenen güvenlik zirvesinde bir konuşma yapan General Dehgan, güçlü İran devletinin bölgede güvenlik ve istikrarın etkeni olarak, şimdiye kadar tüm çabasını bu yolda sarf ettiğini ve bölge milletleri ve devletlerinin tekfirci ve Siyonist terör örgütleri ile mücadelede yardım taleplerine karşılık verdiğini kaydetti.

Bazı bölge ülkelerinin Irak, Suriye, Afganistan ve Yemen’de teröristlere lojistik destek vermesini ve teröristleri Kafkasya, orta Asya, Hindistan, Çin’in batısı ve hatta Avrupa’dan bölgeye sevk etme çabalarını büyük talihsizlik niteleyen General Dehgan, bu tür çabalar bölgede yeniden savaş ateşini alevlendirebileceğini vurguladı.

General Dehgan, Amerika ve korsan İsrail’in yeni stratejileri ve bölgede bazı irticai rejimlerin bilinçsiz ama kasıtlı uygulamalarının, bu zümrenin IŞİD ve El-kaide ve Taliban gibi terör örgütlerinden bölgenin jeopolitik dengelerini bozmaya ve böylece vekalet savaşları başlatarak siyasi ve askeri hezimetlerini telafi etmeye yönelik planlarını gün ışığına çıkardığını belirtti.

Yemen gelişmelerine de işaret eden General Dehgan, Amerika, Arabistan ve korsan İsrail ittifakı 2009 yılında tüm komplocu çabalarına karşın şimdiye kadar Yemen’in inkılapçı halkı ve ordusunu ülkelerinde iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesi ve bağımsız ve hür bir devletin inşa edilmesine yönelik inkılapçı hareketini bozguna uğratamadığını ve şimdi askeri müdahale ile bu işi yapmaya yeltendiklerini ifade etti.

General Dehgan, Arabistan Amerika ve korsan İsrail’in destekleri ve bazı bölge ülkelerinin işbirliği ile Yemen’e saldırdığını, ancak gayri meşru hedeflerine ulaşamadığı gibi kendi çöküşü için zemin hazırladığını ve devrilen diktatörlerin kaderini paylaşmak zorunda kalacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı