GenelYemen Gerçekleri

Suud rejimi önderliğindeki koalisyon Yemen’de 2.4 milyon kişiyi mülteci yaptı

Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin düzenlediği saldırılar sebebiyle Yemen’de 2.4 milyon kişinin mülteci haline geldiğini açıkladı.

El Cezire televizyonunun haberine göre Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stéphane Dujarric, Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri saldırılarını başlattığı mart 2015’ten bu yana 2.4 milyon kişinin mülteci durumuna düştüğünü belirterek Yemen’de yaşanan insani facianın gelecekte daha da ağırlaşabileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler, Yemen’de sürdürülebilir bir barış sağlanması için çalışmalarını sürdürürken BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed, 4 günlük Suudi Arabistan ziyareti kapsamında Mansur Hadi ve Körfez İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Abdullatif Reşid Zayani ile görüştü.

Dün de Suudi Arabistan ile Ensarullah Hareketi temsilcilerinin geçtiğimiz hafta Yemen-Suudi Arabistan sınırında görüşmeler yaptığı açıklanmıştı.

Suudi Arabistan, Mansur Hadi, yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturuncaya ve Husiler silahlarını bırakıncaya kadar Yemen’deki askeri saldırıların süreceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı