GenelYemen Gerçekleri

Suud rejiminin taziye evine yaptığı saldırıda şehid giderek artıyor

Yemen’de taziye merasiminin olduğu binaya yapılan hava saldırısında ilk belirlemelere göre 155’ten fazla kişinin hayatını kaybettiği, 680’den fazla kişinin de yaralandığı duyuruldu.
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, yaptığı yazılı açıklamada, Yemen’de hava saldırısı sonucu sivillerin ölmesi nedeniyle dehşete düştüğünü bildirdi.
Binlerce kişinin taziyeye katıldığı bir sırada düzenlenen saldırıda ilk bilgilere göre, 155’ten fazla kişinin öldüğünü, 680’den fazlasının da yaralandığını belirten O’Brien, halen çalışır haldeki az sayıda hastanenin ölü ve yaralıları kabul etmeye devam ettiğini ve bu sayının daha da artabileceğini ifade etti.
“Bu korkunç ve iğrenç saldırı insan hayatının hiç önemsenmediğinin göstergesi.” ifadelerini kullanan O’Brien, uluslararası hukukun açık olduğunu, savaşan tarafların siviller ile askeri hedefleri ayırmaları gerektiğini vurguladı.
O’Brien, olaya ilişkin derinlemesine soruşturma yapılması ve sivillerin yaşadığı bölgelere düzenlenen hava saldırılarına son verilmesi çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu