GenelÖne ÇıkanlarSuriye Düşmanları

Suudi Arabistan idam cezalı tutuklularını Suriye’ye savaşa gönderiyor!

Basına sızan bilgilere göre Suudi Arabistan, idam cezası almış olan mahkumları af ve ailelerine aylık karşılığı Suriye’ye savaşmaya gönderiyor. Gönderilenlerin büyük çoğunluğunun yabancı mahkumlar olması da dikkat çekiyor.

Süryani haber ajansı AINA tarafından Pazar günü yayınlanan gizli bilgi notu Suudi Arabistan’ın ölüm cezasına çarptırılmış tutukları ile Suriye’de savaşa katılmaları karşılığında af ve ailelerine aylık bağlanması konusunda anlaşmış.

İçişleri Bakanlığı tarafından Nisan 2012 tarihinde yanınlanan bilgi notunda 1239 mahkum ile görüşüldüğü belirtiliyor. Haberde savaşçıların savaş alanında kaçmalarının önlenmesi amacı ile de mahkumların ailelerinin ülke dışına çıkmalarının da yasaklanmış olduğu belirtiliyor.

Kanunlar uyarınca kılıç ile ölüme mahkum edilmiş tutukluların uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve tecavüz suçları ile mahkum edildiğini belirten belgede anlaşmaya varılan suçluların sadece 212 tanesinin Suudi vatandaşı olması dikkat çekiyor. Diğer suçlular içesinde 110 Yemenli, 21 Filistinli, 96 Sudanlı, 254 Suriyeli, 82 Ürdünlü, 68 Somalili, 32 Afgan, 94 Mısırlı, 203 Pakistanlı, 23 Iraklı ve 44 Kuveytli bulunuyor.

Suudi Arabistan, Suriye’de rejim karşıtı grupları destekliyor. Suudi Arabistan’ın silahlı çetelere desteği belgeler ile kanıtlanmıştı.

AINA haber ajansı, kendisi ile konuştuklarını iddia ettikleri ismini vermek istemeyen eski bir Irak milletvekilinin Suriye’ye savaş için gönderilen 23 Iraklı mahkumun büyük bir çoğunluğunun ülkelerine geri gönderildiğini ve bu kişilerin ailelerinin Suudi Arabistan’dan geri getirilmesi için uğraştıklarını söylediğini bildiriyor. Lübnan’lı El Ahbar gazetesi ise bu bilgileri bağımsız kaynaklardan doğrulatamadığını söylüyor.

AINA’ya konuşan milletvekili ayrıca Rusya’nın Suudi Arabistan’a Suriye’deki hakeretlerine devam etmesi halinde bu konuyu Birleşmiş Milletler gündemine taşımak ile tehdit ettiğini belirtiyor. Riyad ise bu iddiaları reddediyor.

Öte yandan, El Ahbar gazetesi, Suriye Elektronik Ordusu isimli grup tarafında ele geçirilen dökümanları yarından itibaren yayınlamaya başlayacak. El Ahbar, editöryal bir süzgeçten geçireceği belgelerin Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Suriye krizindeki dahline ışık tutacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı